آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11690
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1391 12:0
تعداد بازدید : 780

مورس توییت به آن سوی دریاها

نقطه فاصله فاصله. نقطه فاصله نقطه... این روش جدید توییت کردن کاربرانی است که فرسنگ ها دور از هم زندگی می کنند.

Wired- دانشجویان کپنهاگ سیستمی راه‌اندازی کرده‌اند که به دو کاربر با فواصل زیاد امکان می‌دهد از طریق توییت‌هایی با سیگنال‌های نوری کدگذاری شده، با هم ارتباط برقرار کنند. در واقع، کاربران با استفاده از دستگاه آردوینو (Arduino) و لامپ‌های فرستنده سیگنال عتیقه می‌توانند توییت‌های خود را به صورت کد مورس ارسال کنند. به لطف سیستمی که دانشجویان موسسه طراحی تعاملی کپنهاگ راه‌اندازی کرده‌اند، شما می‌توانید پیام‌های توییتر را شبیه به پیغام‌هایی ببینید که در گذشته توسط فناوری ارتباطی دریایی ارسال می‌شد. این دانشجویان با استفاده از این سیستم توانستند توییت‌هایی را به زبان مورس به دانشجویان دو دانشگاه دیگر در کپنهاگ دانمارک بفرستند. بازدید کنندگان می‌توانند پیام‌های توییت را با اتصال آی‌پد به لامپ‌های سیگنال قدیمی با کد مورس ارسال کنند. رابط کاربری آردوینو حتی می‌تواند پیام‌های توییت را به کدهای مورس تبدیل کرده و آنها را برفراز دریاها منتقل کند. در این صورت می‌توانید شاهد نور بسیار کمی باشید که در فاصله میان فانوس‌های دریایی یا بندرگاه‌های کنار هم روشن و خاموش می‌شود. تاکنون صدها پیام از میان بندرگاه‌ها رد و بدل شده و بسیاری از دوستان از این طریق با هم حال و احوال کرده‌اند و تاکنون نیز گزارشی مبنی بر ترافیک بیش از حد این کدها منتشر نشده است.
هدف از این پروژه که #CPHsignals نام گرفته، برقرار ارتباط میان دو سوی دریاست که در واقع از نظر جغرافیایی به هم نزدیک هستند، اما حس نبود ارتباط در میان این مکان ها وجود دارد. کستانتینوس فرانتزیس (Kostantinos Frantzis) یکی از خالقان این پروژه در وب‌سایت خود در این باره نوشته است: این پروژه نشان می‌دهد که چگونه دو مکان دور از هم که در گذشته از طریق تلگراف یا کدهای مورس با هم ارتباط داشتند، این بار با یک فرهنگ مدرن و با روش وبلاگ‌نویسی خرد یا همان توییتر با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
البته باید گفت که سیستم دیگری نیز با نام Tworse Key یا «توییتر تلگراف» وجود دارد که توییت‌هایی که توسط کد مورس ارسال شده را رمزگشایی می‌کند و با دوباره آنها را با استفاده از رابط کاربری توییتر (Twitter API) به پیام‌های توییت قابل خواندن تبدیل می‌کند.

کد مورس
کد مورس روشی برای انتقال پیام و اطلاعات است که در آن از یک رشته نشانه‌های بلند و کوتاه استاندارد به نام خط و نقطه استفاده می‌شود. کد مورس در میانه دهه ۱۸۳۹ توسط سموئل مورس ابداع شد و در آغاز دهه ۱۸۹۰ از آن به طور گسترده برای مخابرات رادیویی استفاده شد. امروزه با گسترش روش‌های ارتباطاتی پیشرفته‌تر دیگر از کد مورس استفاده‌ای نمی‌شود؛ مگر در برخی مواقع ضروری یا موارد تخصصی همچون ایستگاه‌های ناوبری یا پیام‌های رادیویی آماتور.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :