آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11641
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1391 11:43
تعداد بازدید : 642

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد:

ثبت جایگاه هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا برای ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام تبدیل شدن اقتصاد ایران به یکی از قطب های رشد در خاورمیانه، گفت: ارزش بورس در چهار سال گذشته، 2/8 برابر رشد یافته است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری-سیدشمس‌الدین حسینی در دیدار رییس جمهور و اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری، گزارشی از اوضاع اقتصادی کشور ارایه کرد و گفت: با وجود همه تلاش‌های دشمنان برای تشدید تحریم‌ها، اقتصاد ایران به یکی از قطب‌های اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، رشد اقتصادی در سال گذشته را بدون در نظر گرفتن نفت 5/1 درصد اعلام کرد و افزود: ایران براساس آمار مراکز معتبر جهانی از لحاظ تولید ناخالص داخلی به هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده و با معیارGDP، در سال‌های اخیر در جایگاه دوم و سوم منطقه قرار گرفته است.
حسینی ادامه داد: افزایش سرمایه‌گذاری خارجی از یکهزار و 600 میلیون دلار در سال 1386 به چهار هزار و 300 میلیون دلار در سال 90، رشد 2/3 برابری صادرات غیرنفتی و رشد 2/8 برابری ارزش بورس در چهار سال اخیر از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.
وی افزود: در سال‌های اخیر رشد سپرده‌های بانکی 2/1 برابر شده و 65 درصد منابع بانکی در سه بخش کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان‌سازی به کار گرفته شده است.
وزیر اقتصاد، بیکاری و تورم دو رقمی‌را از نقاط ضعف اقتصاد کشور خواند و گفت: بیکاری در سال گذشته با 2/1 درصد کاهش به 3/12 رسید و تورم با 9/1 درصد افزایش به 5/21 درصد رسید.
حسینی اجرای طرح هدفمندی، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کالاهای وارداتی و سفته‌بازی را از جمله عوامل افزایش تورم اعلام کرد.
 وی در ترسیم چشم‌انداز اقتصاد کشور در سال جاری افزود: با وجود تشدید تحریم‌ها، دولت با صرفه‌جویی در هزینه و تدابیر ویژه در تلاش است ظرفیت‌های داخلی را فعال سازد و با پشتوانه صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و تعاونی را برای حضور فعال‌تر در عرصه اقتصادی کمک کند.
وزیر اقتصاد با تشریح تلاش‌های دولت برای اجرای کامل سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، گفت: بهبود فضای فعالیت اقتصادی،‌ صرفه جویی، انسجام و وحدت مدیریت اقتصادی و واقع نمایی به جای سیاه نمایی از ضرورت‌هایی است که کمک می‌کند سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی را با رشد و بهبود اوضاع اقتصادی پشت سر بگذاریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :