آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11623
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1391 10:42
تعداد بازدید : 785

گزارشی لازم اما ناکافی

یک بار از خانم داننده رییس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور خواستم «اگر محرمانه نیست، نامه ای را برای انتشار در روزنامه در اختیارم قرار بدهد». ایشان هم به سرعت جواب دادند که «به شما اطمینان می دهم هیچ موضوع محرمانه ای در این سازمان وجود ندارد».

علی اصلان شهلا

انتشار گزارش عملکرد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در سه ماه نخست امسال هم گامی عملی در اجرای این ادعا و شفاف‌سازی فعالیت‌هاست؛ گامی که در دوره‌های گذشته به خوبی برداشته نشد و همواره مورد انتقاد اعضای سازمان قرار می‌گرفت.
گزارش علمکرد سه ماه نخست امسال که دومین گزارش عملکرد سه ماهه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در هیات مدیره سوم است، از اهتمام سازمان برای شفافیت در کارها،اطلاع‌رسانی به اعضا و تلاش برای تحقق «اتاق شیشه‌ای» حکایت می‌کند. اما آنچه در نگاه نخست در این گزارش‌ها به چشم می‌خورد، نگاه به شدت کمی و بی‌توجهی به بعد تحلیلی و کیفی است. تعداد برگزاری جلسات و میزان مشارکت اعضای کمیسیون‌ها و هیات مدیره، بخش مهمی از گزارش را به خود اختصاص داده و حتی در گزارش کلی دبیرخانه از این گزارش‌ها، صرفا به آمار و ارقام اشاره شده است.
نکته دیگر اینکه به نظر می‌رسد سازمان دچار مشکلی شده که نهادهای دولتی و عمومی نیز به آن دچارند و آن هم ارایه گزارش برای خالی نبودن عریضه است. در این گزارش‌ها خبری از نگاه نتیجه‌گرا نیست و بیشتر هم یا تصمیمی برای آینده است و یا عملی است که قرار است در آینده تاثیر خود را بگذارد.
برای نمونه در گزارش هیات مدیره، برگزاری نمایشگاه مستقل کامپیوتر تصویب شده و یا تقویت هیات مدیره در دستور کار قرار گرفته است. اما اشاره‌ای به این نشده که نتیجه این تصمیمات چه بوده و یا اصلا پیگیری در مورد آن شده است  یا نه. این گزارش در مورد انتقادات کمیسیون‌ها از هیات مدیره هم سکوت کرده است.
گزارش کمیسیون‌ها هم سرشار از این نمونه‌هاست. در این گزارش‌ها، یا خبر از اتخاذ تصمیمی در آینده است و یا در مورد ارسال پیشنهاد به شوراها و نهادهای بیرون از صنف صحبت شده، بی آنکه در مورد تاثیر این پیشنهادات سخنی گفته شده باشد.
نکته آخر: گاهی ما در روزنامه تصمیم‌ می‌گیریم نشریه‌ای با کیفیت و اعتبار Byte و یا Pc Magazine  منتشر کنیم، اما مسلما هیچ کس به تصمیم بی‌حاصل امتیاز نمی‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :