آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11622
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1391 10:38
تعداد بازدید : 572

دولت ارتفاع مجاز ساختمان ها در امتداد امواج رادیویی مراکز مخابراتی را تعیین کرد

هيات وزيران، برای ساختمان هایی با فاصله هوایی کمتر از 200 متر از مراکز مخابراتی حداکثر میزان ارتفاع مجاز را اعلام کرد. بر این اساس در شهر تهران ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان باید کمتر از 27 متر باشد و در سایر شهرها ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان کمتر از 17 متر تعیین شده است.

ایسنا- هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد اصل 138 قانون اساسی میزان ارتفاع مجاز ساختمان‌ها در امتداد امواج رادیویی مراکز مخابراتی زیرساخت کشور را تعیین کرده است.
 بر این اساس، برای ساختمان‌های با فاصله هوایی 200 متر تا 700 متر از مراکز مخابراتی در شهر تهران، ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان کمتر از 33 متر و در سایر شهرها ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان کمتر از 23 متر تعیین شده است.
 بر اساس این مصوبه، ساختمان‌های با فاصله هوایی بیشتر از 700 متر از مراکز مخابراتی در شهر تهران؛ ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان کمتر از 40 متر و در سایر شهرها؛ ارتفاع بلندترین نقطه ساختمان کمتر از 30 متر تعیین می‌شود.
 همچنین دولت، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را موظف کرده است؛ ضوابط مربوط را برای لحاظ در طرح‌های جامع شهری و یا اصلاح آنها به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ کند.
 بر این اساس، شهرداری‌ها نیز مکلف‌اند قبل از صدور هر گونه مجوز ساخت و ساز خارج از چارچوب بند یک، تایید لازم را از شرکت ارتباطات زیر ساخت اخذ کنند.
 بر اساس مصوبه دولت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف شده است ظرف سه ماه پس از ابلاغ این مصوبه، نشانی مراکز مخابراتی زیرساخت را با ذکر موقعیت به شهرداری‌های سراسر کشور اعلام کند.
 طبق مفاد ماده 36 اساسنامه شرکت ارتباطات زیرساخت برای جلوگیری از مسدود شدن مسیرهای رادیویی که در سال‌های قبل بر اثر ایجاد موانع از جمله ساختمان‌های بلندمرتبه، در مقابل آنتن‌های منصوبه ایجاد شده است، این پیشنهاد از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت تهیه و پس از تایید موانع ذی‌ربط برای اجرا ابلاغ شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :