آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11607
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1391 9:42
تعداد بازدید : 931

پیغام تیم‌کوک: دزدی کار درستی نیست

سامسونگ مغلوب اپل شد

دادگاه فدرال آمریکا پس از سه روز تحقیق و تفحص درباره اختلافات حقوقی اپل و سامسونگ، سرانجام رای نهایی خود را در حالی اعلام کرد که پیروزی اپل می تواند به ممنوع شدن فروش برخی از محصولات شاخص سامسونگ و تسلط همه جانبه اپل بر بازار آمریکا منجر شود. پس از بررسی نسبتا کوتاه مدت هیات منصفه ۹ نفره دادگاه رسیدگی شکایت اپل از سامسونگ، به اتفاق آرا تصمیم گرفتند سامسونگ را متخلف دانسته و این شرکت را مجبور به پرداخت 5/1 میلیارد دلار کردند. پس از قرائت رای هیات منصفه، سامسونگ اعلام کرد که رقم یک میلیارد و نیم دلار جریمه منطقی نیست، چون این شرکت در وهله اول پتنت های اپل را نقض نکرده است. به همین دلیل هیات منصفه تجدید نظر کرد و مبلغ خسارت را به یک میلیارد و 49 میلیون و 343 هزار و 540 دلار کاهش داد. ناگفته نماند که اپل از دادگاه درخواست کرده بود که سامسونگ باید به این شرکت مبلغ 5/2 میلیارد دلار غرامت بپردازد، ولی این دادگاه فقط با یک میلیارد دلار آن موافقت کرد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: دویچه‌وله و CNet

به هر حال، از آنجایی که رای دادگاه قرائت شده، کار برای شروع مجدد سامسونگ بسیار دشوار شده است. چون هیات منصفه دادگاه شکایت اپل از سامسونگ به خاطر نقض اختراع‌های ثبت شده این شرکت را تقریبا در تمام ابزارهای مورد شکایت (۲۰ ابزار) وارد دانسته است. دادگاه اعلام کرد که حتی یکی از اختراع‌های ثبت شده اپل نیز نامعتبر نبوده و همگی به نام این شرکت ثبت شده‌اند. بدون شک رای این دادگاه تاثیر بزرگی روی بازار ابزارهای الکترونیکی هر دو شرکت و مصرف‌کنندگان خواهد داشت و سامسونگ با چالش‌های بزرگی برای فروش محصولات خود مواجه خواهد شد.
 احتمال ممنوعیت محصولات سامسونگ در آمریکا و تبعات آن
محکومیت سامسونگ می‌تواند برای این شرکت بسیار بد تمام شود و این شرکت را از جایگاه نخست فروشنده لوازم الکترونیکی در جهان به پایین بکشد. دادگاه هنوز در مورد ممنوعیت احتمالی فروش تمام محصولات سامسونگ در ایالات متحده آمریکا تصمیم نگرفته است. رای نهایی در این مورد روز بیستم سپتامبر صادر خواهد شد. اما شکایت دیگری از سوی شرکت اپل به دادگاه ارایه شده که ممکن است به حق انحصاری تولید آیفون و آی‌پد برای این شرکت منجر شود. اپل مدعی است طرح ظاهری این دو دستگاه را به ثبت رسانده و شرکت‌های دیگر حق ندارند، بدون اجازه و پرداخت حقوق مادی این طرح‌ها از آن استفاده کند.
ناظران معتقدند اگر دادگاه در این مورد نیز به نفع اپل رای دهد کار برای همه‌ تولیدکنندگان چنین دستگاه‌هایی دشوار خواهد شد. از سوی دیگر اجبار دیگر تولیدکنندگان به پرداخت «حق تالیف» به اپل می‌تواند موجب افزایش قیمت‌ها و به ضرر مصرف‌کنندگان باشد. سامسونگ می‌گوید رای دادگاه کالیفرنیا پایان کار نیست و دعوای حقوقی با اپل در سراسر جهان ادامه می‌یابد.
 تیم کوک: دادگاه نشان داد که دزدی کار درستی نیست!
 تیم کوک بعد از رای نهایی دادگاه گفت: از هیات منصفه دادگاه به خاطر رای و همچنین زمانی که صرف گوش سپردن به داستان ما کردند، سپاس‌گذاریم و بسیار خوشحالیم که بالاخره توانستیم صحبت‌های خود را منتقل کنیم. کوهی از اسناد و مدارک در طول دادگاه ارایه شدند که نشان می‌دادند سامسونگ بسیار بیشتر از آنچه همه تصور می‌کردند از اپل کپی کرده است. جنگ اپل و سامسونگ بسیار فراتر از اختراع‌های ثبت شده یا پول است. این دادگاه به خاطر ارزش‌ها برگزار شده است. در اپل، ما برای اصالت و خلاقیت ارزش قائل هستیم و زندگی خود را صرف ساخت بهترین محصولات دنیا کرده‌ایم. ما این محصولات را برای خشنودی و لذت مشتریان خود تولید کرده‌ایم، نه برای اینکه رقبای ما از روی آنها کپی‌برداری کنند. ما به دادگاه برای اینکه متوجه رفتار غلط سامسونگ شد و پیغامی که برای همه شرکت‌های فناوری مبنی بر اینکه «دزدی کار درستی نیست» آفرین می‌گوییم.
تیم کوک خطاب به کارمندان اپل گفت: امروز روز ارزشمندی برای اپل و همه مهندسان و نوآوران این شرکت است. بسیاری از شما از نزدیک، روند مناقشه ما در مقابل سامسونگ را طی هفته‌های اخیر دنبال کرده‌اید. ما روند قانونی را با اکراه و پس از درخواست‌های مکرر از سامسونگ برای متوقف کردن کپی از کار ما، آغاز کردیم.
 بیانیه سامسونگ: نتیجه دادگاه، برد اپل قلمداد نمی‌شود
سامسونگ پس از رای نهایی دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نتیجه دادگاه نباید به عنوان برد اپل قلمداد شود. با این رای، در واقع مصرف کننده آمریکایی متضرر خواهد شد. آنها انتخاب‌های کمتر، خلاقیت محدودتر و قیمت بالاتر محصولات را تجربه خواهند کرد. این موضوع واقعا باعث تاسف است که قانون اختراع‌های ثبت شده می‌تواند دست‌کاری شود تا یک شرکت بتواند به صورت انحصاری روی فناوری که هر روز توسط سامسونگ و شرکت‌‌های دیگر توسعه داده می‌شود، تسلط یابند. مصرف‌کنندگان باید حق انتخاب داشته باشند، آنها وقتی محصول سامسونگ را خرید می‌کنند، می‌دانند چه انتخاب کرده‌اند. رای دادگاه، نتیجه نهایی این نبرد نیست، سامسونگ به نوآوری و خلاقیت خود ادامه داده و محصولات بیشتری را برای مصرف‌کنندگان آماده خواهد کرد.
 واکنش کارمندان مایکروسافت به دادگاه اپل و سامسونگ: حالا نوبت ویندوزفون است!
با اعلام رای نهایی دادگاه اپل و سامسونگ و شکست کامل شرکت کره‌ای، به نظر می‌رسد فرصت خوبی برای مایکروسافت به وجود آمده تا با خروج محصولات فعلی سامسونگ از بازار آمریکا به سود خود استفاده کند. این شرکت قصد ندارد درباره رای دادگاه اظهار نظر رسمی کند، ولی واکنش کارمندان بخش ویندوز فون مایکروسافت در صفحه توییترشان حکایت از آن دارد که مایکروسافتی‌ها دوست دارند که از آب گل ‌آلود ماهی بگیرند!
بیل کاکس، مدیر ارشد ارتباطات بازاریابی ویندوز فون مایکروسافت در صفحه توییترش نوشت: حالا ویندوز فون یک گزینه خوب به نظر می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :