آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11593
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 12:4
تعداد بازدید : 537

زندگی های قابل پیش بینی

پدرم کارمند بانک بود. همه چیز در مورد او قابل پیش بینی بود. می دانستی صبح ها کی از خانه بیرون می رود و عصرها کی به خانه برمی گردد، پنج شنبه ها نیمه وقت است و جمعه ها تعطیل. حتی می دانستی بیستم هر ماه پدر حقوق می گیرد. تکرار برنامه کاری اش زندگی شخصی اش را هم تحت تاثیر قرار داده بود؛ یک آرایش مو، یک سبک لباس، یک عطر، یک نوع کفش. حتی زندگی خانواده نیز تحت تاثیر شغل پدر بود؛ قابل پیش بینی بودیم؛ وقت چای عصر، شام شب، ساعت خواب، تفریح کردن، مسافرت رفتن. زندگی خانواده ما، یک زندگی کارمندی بود؛ قابل پیش بینی و متوسط.

بهار ادیبان

مادرم همیشه دوست داشت من هم مثل پدرم کارمند شوم. یک زندگی قابل پیش‌بینی با حقوق سر وقت، اضافه کاری، پاداش، بن، مرخصی سالانه، وام و ساعت کاری مشخص. اما من در تمام طول عمرم فقط 28 روز توانستم یک کارمند باشم. آن هم در بهترین ماه سال؛ اسفند. شلوغ‌ترین ماه سال برای کارمندان بانک‌ها و حتی دیگر کارمندها که ارباب رجوع زیاد است و از دو هفته مانده به پایان سال، عید شما مبارک می‌گویند. 28 روز از بهترین روزهای سال -البته به زعم من- که کمی، فقط کمی زندگی یکنواخت کارمندها تغییر می‌کند هر روز 6 و نیم صبح بیدار شدم، 7 و نیم از خانه بیرون زدم و ساعت 8 اداره بودم. از ساعت 8 صبح کارهای تکراری یک کارمند را که تمام سال انجام می‌دهد، انجام دادم. ساعت 4 و نیم هم کیفم را روی دوشم انداختم و از اداره بیرون آمدم.
یک روز بیشتر از 28 روز نتوانستم کارمند بمانم با آن حجم از سکون و تکرار و قابل پیش‌بینی بودن. به مادرم گفتم تمام شد. و رفتم سراغ کاری که روز تعطیل ندارد، هیچ روزش مثل روز قبلش نیست، معلوم نمی‌کند وقتی از خانه بیرون می‌آیی کی به خانه برمی‌گردی، حقوق سر وقت ندارد، برای بیمه‌ات باید چانه بزنی، خبری از پاداش و اضافه کاری نیست، وام و بن هم ندارد.
حالا هر وقت گلایه می‌کنم، مادرم می‌گوید گفتم کارمند بهتراست! اما من هنوز هم می‌گویم کارمند بودن سخت است. 30 سال، هر روز مثل روز قبل زندگی کردن مشکل است. 30 سال قابل پیش‌بینی بودن غیرقابل تحمل است. هنوز هم می‌گویم کارمند بودن، صبوری می‌خواهد که تن بدهی به تکرار و به پدرم فکر می‌کنم که 30 سال صبوری کرد.
روز کارمند مبارک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :