آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11578
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 11:12
تعداد بازدید : 717

فرصت مناسب بخش خصوصی در اجلاس عدم تعهد برای افزایش تماس های بین المللی

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اجلاس تهران باید بتواند نقطه آغازی برای فصل جدیدی در همکاری های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باشد، توضیح داد: آغازی که اولا فعالیت های این جنبش را بیش از آنچه هست، به سمت اقدامات ایجابی سوق دهد و در گام بعدی به نهادسازی های اقتصادی برای گسترش روابط داخلی و مستقیم کشورهای عضو منجر شود.

مهر- محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران درباره برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد در تهران گفت: برگزاری اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد در تهران فرصت مناسبی برای افزایش تماس‌های بین‌المللی است که ما نیز باید کمال استفاده را از آن ببریم.
نهاوندیان افزود: پاسخ منطقی و عملی به اقدامات بدخواهان کشور که خواهان تحمیل انزوا به ایران هستند این است که راهبرد توسعه حضور را دنبال کنیم و از هر فرصت بین‌المللی در راستای همین راهبرد نیز استفاده ببریم چراکه نه فقط سیاستمداران ما بلکه فعالان اقتصادی، نخبگان فرهنگی، نویسندگان وهنرمندان ما باید در مجامع بین‌المللی حضور داشته باشند تا با این حضور هم توانایی‌های ملت ایران را نشان دهند و هم از حق این ملت که یکی از مهم‌ترین آنها حق پیشرفت است، دفاع کنند. وی افزود: به طور خاص اما در مورد جنبش غیر متعهدها باید توجه داشت که حرکت این جنبش در آینده بیش از گذشته باید جنبه ایجابی داشته باشد تا با وجود فلسفه تشکیل این جنبش که امتناع از سرسپردگی به دو اردوگاه سرمایه داری وکمونیستی بود،  این حرکت بتواند در ادامه حیات خود،  بیش از پیش رویکردهای ایجابی و ارایه تصویر روشنی از رویکردهای سیاسی، اقتصادی و غیره را در دستور کار خود قرار دهند.
رییس اتاق ایران ادامه داد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در چند دهه‌ای که از حیات این جنبش می‌گذرد، بیشتر هم و غم خود را مصروف مسایل سیاسی کرده‌اند، این در حالی است که طی نیم قرن اخیر به روشنی شاهد آن هستیم که کشورهای پیشرو و موفق در جهان آنهایی بوده‌اند که بیشترین موفقیت‌ها ودستاوردها را در حوزه اقتصاد داشته‌اند.
وی ادامه داد: بارزترین نمونه این رفتارها را می‌توان در کشور چین مشاهده کنید که به عنوان یکی از کشورهای ناظر جنبش عدم تعهد با وجود پایبندی به آموزه‌های سیاسی مارکسیستی، چرخش بزرگی در رویکردهای سیاسی خود به وجود آورد و نتیجه آن تبدیل شدن این کشور به یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی دنیاست. نهاوندیان گفت: هند نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، نمونه بارز دیگری از موفقیت‌های اقتصادی است که جایگاه خاصی را نیز در حوزه سیاسی برای آن به ارمغان آورده است.
رییس اتاق ایران افزود: با این عنایت نکته مهم این است که جنبش عدم تعهد باید همپای توجه به مسایل سیاسی، حوزه تعاملات اقتصادی را نیز مورد توجه قرار دهد چرا که با وجود ظرفیت بسیار بالای تعاملات اقتصادی میان کشورهای عضو این جنبش تاکنون شاهد بهره‌برداری متناسب این ظرفیت نبوده‌ایم. وی با اشاره به ظرفیت‌های تعاملی بالای کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: بازارهای بسیار بزرگی در کشورهای عضو جنبش وجود دارد اما متاسفانه اگر نگاهی به جدول داده و ستانده مستقیم میان این کشورها داشته باشیم می‌بینیم که در اغلب کشورهای خارج از این جنبش، واسطه داد وستد کشورهای جنبش عدم تعهد هستند. بی‌تردید برقراری رابطه مستقیم میان این کشورها، منوط به ایجاد نهادهای اقتصادی، مالی و خدماتی متناسب است.

 از فرصت اقتصادی اجلاس استفاده کنیم
معاون کل سازمان توسعه تجارت از تجارت هفت هزار میلیارد دلاری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خبر داد و گفت: باید کمیته‌های تخصصی همکاری ایران با کشورهای عضو جنش عدم تعهد تشکیل شود.
کیومرث کرمانشاهی در گفت‌وگو با فارس گفت: حجم تجارت جهانی 36 هزار میلیارد دلار است که هفت هزار میلیارد دلار آن متعلق به کشورهای جنبش عدم تعهد است.
معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: سال گذشته 21 میلیارد دلار صادرات و 22 میلیارد دلار واردات با کشورهای عضو این جنبش داشته‌ایم و با توجه به مباحث مختلفی که با این کشورها وجود دارد می‌توان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری مشترک به توسعه روابط بیشتر رسید.
وی با تاکید بر اینکه باید از فرصت اقتصادی این اجلاس استفاده کنیم و حجم تجارت را افزایش دهیم گفت: در شرایط ویژه و با توجه به اعتقاد جمهوری اسلامی به منظور افزایش تعامل و روابط با کشورهای عضو جنبش باید از این اجلاس در راستای توسعه روابط اقتصادی استفاده کرد.
کرمانشاهی پیشنهاد داد تا کمیته‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف صادرات، واردات، تمکین مالی، ترانزیت و سرمایه‌گذاری مشترک انجام شود و یک استراتژی تجاری بین کشورها نم ایجاد شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه کشورمان حمایت نکنند و توسعه روابط با ایران را در دستور کار خود قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :