آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11576
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 11:7
تعداد بازدید : 1202

درس هایی از سفارشات مقام معظم رهبری به دولت

در جلسه ای که مقام معظم رهبری به مناسبت هفته دولت با کابینه داشتند ضمن تشکر از اقدامات دولت تاکید فروانی بر انسجام، وحدت و هماهنگی بین همه ارکان دولت داشتند و فرمودند باید نقاط ضعف به طور جدی مورد ملاحظه قرار گیرد.

یحیی آل اسحاق

در این جلسه بیش از نیمی از توصیه‌های ایشان درباره مسایل اقتصادی بود. حضرت آقا به 17، 18 مورد اقتصادی اشاره کردند که می‌توان از آن جمله به تعریف اقتصاد مقاومتی با نگاه سلبی و ایجابی، اهتمام به مشکل معیشتی مردم، استفاده از بخش‌های دولتی و غیردولتی در خارج از مجموعه دولت، حمایت از تولید ملی، حمایت از صنایع کوچک و متوسط، تمرکز بر کارهای اساسی و کلان اقتصاد، ضرورت مدیریت نقدینگی در کشور، توجه به مسایل ارزی، توانمند کردن بخش خصوصی، پیگیری اصل 44، بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، ضرورت انسجام ملی، مبارزه با فساد اقتصادی، مبارزه با اسراف اقتصادی، استفاده واحدهای دولتی از کالاهای تولید داخل و تقویت شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد. تعریف اقتصاد مقاومتی از جنبه سلبی و ایجابی آن از نکات بسیار مهم فرمایشات رهبری بود به طوری که دشمن حوزه اقتصاد را به عنوان عاملی برای تهدید جمهوری اسلامی ایران انتخاب کرده است و هژمون نظام سلطه در حوزه اقتصاد دیده شده است آنچه امروز به عنوان یک حوزه جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از حوزه اقتصادی در همه بخش‌ها ست. لذا بحث اقتصاد مقاومتی که حضرت آقا مطرح کرده‌اند به عنوان یک بحث میان‌رشته‌ای بین رشته مطالعات اقتصادی و مطالعات دفاعی نیازمند تحقیق و بررسی است. یکی دیگر از مواردی که دشمن بر روی آن تاکید می‌کند بحث معیشت مردم و قرار دادن مردم در مقابل حکومت است به طوری که دشمن با محدود کردن و منجمد کردن منابع اقتصادی فشار را بر مردم و واحدهای تولیدی می‌آورد تا در مقابل حاکمیت بایستند بنابراین در بحث اقتصاد مقاومتی توجه به این نکته بسیار مهم است که نظام سلطه بحث تهدید اقتصادی را انتخاب کرده است.
برای بررسی موضوع، یک شاخه این است که چگونه باید با این تهدید مقابله کنیم و بحث دیگر شناسایی سناریوهای دشمن و نقاط آسیب و ضعف و قوت اقتصاد است. یعنی ما باید آفند دشمن را شناسایی و پدافند مناسب برای آن انتخاب کنیم. یعنی باید شناخت مناسبی از خودمان داشته باشیم و برای تهدیدات دشمن برنامه‌ریزی مناسب وجود داشته باشد لذا لازم است تا متخصصین دفاعی و اقتصادی کشور در یک کار مشترک برنامه‌ریزی و مطالعه در این باره را داشته باشند باید چگونگی مقابله و دفاع اقتصاد در مقابل نظام سلطه مشخص شود چگونگی نقل و انتقال ارز، چگونگی حمل و نقل بین‌الملل، چگونگی استفاده از کلان اقتصاد و چگونگی ارتقای سطح معیشت مردم که به عنوان نقطه هدف دشمن انتخاب شده است.
به هر حال بحث اقتصاد مقاومتی یکی از بحث‌های جدیدی است که در هم آمیختگی بین علم اقتصاد و علوم دفاعی را در بر دارد. امروز در دنیا به این بحث توجه ویژه‌ای می‌شود که می‌توان به جنگ ارزی بین چین و آمریکا و جنگ ارزی بین آمریکا و اروپا اشاره کرد.
نکته دیگر اینکه در بخش ایجابی اقتصاد مقاومتی باید توجه داشته باشیم که ما اهدافی را برای اقتصاد خودمان در نظر گرفته‌ایم شاخص‌هایی وجود دارد که باید به آنها برسیم. مثلا اگر به رشد هشت درصدی در اقتصاد نرسیم نمی‌توانیم به اول شدن در منطقه نایل شویم. اقتصاد ما باید دانش محور و همراه با فناوری‌های نوین باشد. در بحث ایجابی باید چگونگی بحث بازدارندگی از رشد و پیشرفت کشور مورد مطالعه قرار گیرد. حضرت آقا در چگونگی مقابله با تهدیدات دشمن به شناخت دقیق سناریوهای دشمن و طراحی مناسب برای جلوگیری از تهدیدها و پیشرفت‌های اقتصادی کشور اشاره کردند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
سخن دیگر بحث معیشت مردم است. یکی از اهداف دشمن این است که مردم را در مقابل حکومت قرار دهند معیشت مردم برای مردم حساسیت ویژه‌ای دارد در واقع دشمن از طریق منابع معیشتی مثل واردات و همچنین از طریق افزایش نقدینگی و تورم و کاهش قدرت خرید مردم وارد شده است لذا برای مقابله با چنین اهدافی که وجود دارد باید همدلی بین همه ارکان کشور یعنی بین وزارتخانه‌های دولتی، بین تولید‌کنندگان و حتی بین مصرف‌کنندگان وجود داشته باشد و باید تدابیر لازم در خصوص ذخیره‌سازی، تولید داخلی، واردات به موقع، ساماندهی نظام توزیع، توجیه مردم در اسراف صورت گیرد.
آنچه به آن باید بسیار توجه کرد این است که توانمند کردن بخش خصوصی از ارکان اقتصاد مقاومتی است و در اجرای اصل 44 باید دقت و وسواس وجود داشته باشد. حضرت آقا هم مشکلات واحدهای تولیدی را نقدینگی، بدهی، تامین مواد اولیه، بازار، بروکراسی و مشکلات توزیع اشاره کردند و به واحدهای کوچک و متوسط توجه ویژه‌ای داشتند چرا که بیشتر واحدهای تولیدی ما به لحاظ تعداد واحدها کوچک هستند که کمتر از 50 نفر در آن اشتغال دارند. امروز واحدهای کوچک ما نیازمند توجه جدی به آنهاست.
یکی دیگر از تاکیدات بسیار مهم حضرت آقا مربوط به تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش‌محور بود چراکه این شرکت‌ها آتیه اقتصاد را رقم می‌زنند که عدم توجه به این شرکت‌ها باعث عقب‌افتادگی تاریخی در اقتصاد می‌شود. اگر این شرکت‌ها تقویت نشوند شاهد آن خواهیم بود که کشورهای غربی تکنولوژی‌های قدیمی خود را به ما بفروشند لذا باید اقتصاد ما دانش محور، متصل به IT، سایبر و متاثر از فناوری‌های نوین باشد.
*رییس اتاق تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :