آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11568
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 10:49
تعداد بازدید : 896

انتظار برنامه پنجم توسعه از فناوري اطلاعات

فصل چهارم برنامه پنجم توسعه با عنوان نظام اداری و مدیریت است كه بر اساس بند مربوط به فناوری اطلاعات و ماده 46 آن به منظور بسط خدمات دولت الکترونیکی، صنعت فناوری اطلاعات، سواد اطلاعاتی و افزایش بهره‎وری در حوزه‎های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اقدامات ذكر شده انجام می‎شود.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب با رعایت موازین شرعی و امنیتی کشور مناسب اقدام و با استفاده از توان و ظرفیت بخش‌های عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی، امکان دسترسی پرسرعت مبتنی بر توافقنامه سطح خدمات را به صورتی فراهم كند که تا پایان سال دوم تمامی دستگاه‌های اجرايی و واحدهای تابعه و وابسته و تا پایان برنامه، 60 درصد خانوارها و تمامی کسب و کارها بتوانند به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل شوند.
 
اتصال بیش از 700 دستگاه اجرایی به شبكه ملی اطلاعات
بر اساس آخرين اطلاعات اعلامي از سوي مسوولان كه تيرماه سال جاري بيان شد، بیش از 700 دستگاه اجرایی در كشور به شبكه ملی اطلاعات متصل هستند و تا پایان سال جاری همه دستگاه‌های اجرایی كشور به این شبكه متصل خواهند شد.
 این اتصال‌ها بر اساس قانون برنامه پنجم کشور، اجرایی و عملیاتی می‌شوند. در قانون برنامه پنجم توسعه به طور مستقیم در بیش از 19 ماده به موضوع فناوری اطلاعات اشاره شده است، همچنين بیش از 48 ماده به طور غیرمستقیم از حوزه فرهنگی آموزشی گرفته تا حوزه تجارت الكترونیكی، به موضوع فناوری اطلاعات تخصیص یافته است.
 فناوری اطلاعات انقلابی بزرگ پس از انقلاب صنعتی محسوب می‌شود که در کمتر از 20 سال تاثیرات شگرفی را در جوامع اعمال کرد و اکنون نیز جزو جدانشدنی زندگی مردم است. آمارها حاكی از آن است كه بیش از پنج میلیارد جمعیت جهان دارای گوشی تلفن همراه هستند كه تعداد حساب‌های بانكی آنها نصف این تعداد است.
همچنين بر اساس اطلاعات و آمارهاي موجود، اگرچه ‌دو درصد آلودگي‌هاي جهان در حوزه ICT است اما این حوزه می‌تواند تا پنج درصد از آلودگی‌های محيط زيست را کاهش دهد.
همچنين میزان پهنای باند اینترنت بین‎الملل و شاخص آمادگی الکترونیکی و شاخص توسعه دولت الکترونیکی باید به گونه‎ای طراحی شود که سرانه پهنای باند و سایر شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان برنامه در رتبه دوم منطقه قرار گیرد.
حمایت از بخش‌های عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات کشور به ویژه بخش نرم‎افزار و امنیت هم باید به گونه‎ای ساماندهی شود که سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی در سال آخر برنامه به دو درصد برسد.
آيین‎نامه اجرايی بند «الف» كه مربوط به اين مسايل و مشتمل بر حمایت از صنعت فناوری اطلاعات توسط وزارتخانه‎های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنایع و معادن و بازرگانی و معاونت است، ظرف شش ماه اول برنامه تهیه و به تصویب هیات وزیران می‎رسد.
بند «ب» ماده 46 هم ذكر كرده است كه کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند ضمن اتصال به شبکه ملی اطلاعات و توسعه و تکمیل پایگاه‌های اطلاعاتی خود حداکثر تا پایان سال دوم برنامه بر اساس فصل پنجم قانون مدیریت خدمات کشوری اطلاعات خود را در مراکز داده داخلی با رعایت مقررات امنیتی و استانداردهای لازم نگهداری و به‌روزرسانی كنند.
 بر اساس آيین‎نامه اجرايی که در شش ماهه اول برنامه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت اطلاعات و معاونت، تهیه و به تصویب هیات‎ وزیران خواهد رسید نسبت به تبادل و به اشتراک‎گذاری رایگان اطلاعات به منظور ایجاد سامانه‎های اطلاعاتی و کاهش تولید و نگهداری اطلاعات تکراری در این شبکه با تامین و حفظ امنیت تولید، پردازش و نگهداری اطلاعات اقدام كنند.
براساس این گزارش وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ماه گذشته با اشاره به افزايش پهناي باند داخل كشور كه امروز با 500 گيگابيت برثانيه، ظرفيت در داخل كشور را تامين كرده است گفت: فكر مي‌كنم از نظر تامين زيرساخت‌ها چيزي كم نداشته باشيم. رضا تقي‌پور با اشاره به مباحث مطرح شده درباره دولت سبز، گفت: با توجه به محورهاي تعيين شده به منظور ايجاد و رونق دولت سبز حركت مي‌كنيم؛ در اين ميان يك بحث دولت الكترونيكي است كه خوشبختانه امروز با ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب ايجاد شده توسط اين وزارتخانه و همكاري بيشتر دستگاه‌هاي اجرايي بيش از یکهزار و 400 خدمت به صورت الكترونيكي ارایه مي‌شود.
 وی ادامه داد: اين ظرفيت در كشور بسيار ارزيابي مي‌شود و مي‌توان گفت به طور كلي يك چهارم از كل خدماتي است كه مي‌تواند به صورت الكترونيكي در كشور ارایه شود و همچنين سه چهارم از خدمات يا تقاضاهايي كه داريم ميسر است تا در اين ميان هم مردم با فرهنگ توسعه دانش و فرهنگ استفاده از خدمات الكترونيكی آشنا شوند و هم دولت و هم دستگاه‌هاي اجرايي بتوانند با آمادگي داخلي دستگاه‌ها و ارایه خدمات الكترونيكی به اهداف‌شان نزديك شوند و پيش‌بيني شده اين ميزان در برنامه پنجم توسعه به 70 درصد برسد.
 وي همچنين درباره مصوبه الزام اتصال شبكه‌ اجرايي بيان كرده بود كه شبكه ملي اطلاعات كه پيشتر به آن پرداخته‌ايم هم به اين موضوع پرداخته و اين تاكيد وزارت است تا پايان برنامه پنجم توسعه كه امسال در سال دوم آن هستيم، به اين شبكه متصل شوند.
به گفته تقي‌پور تامين امنيت در اين فضا بحث مهمي است همچنين از نظر كاهش هزينه‌ها در كشور نقش خواهد شد. تامين پهناي باند مورد نياز همه دستگاه‌ها در برنامه را داريم كه به مرور زمان از سال دوم برنامه پنجم با ايجاد مراكز داده‌هاي استاني در همه استان‌ها به اين كار سرعت بيشتري مي‌بخشيم.
اما در گزارش ارایه شده از سوي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از عملكرد 34 ماهه خود در اين وزارتخانه و در مجلس اعلام شد: یکهزار و 876 خدمت به صورت الكترونيكی در اختيار مردم قرار داده شده همچنين در سال گذشته مبلغ دو هزار و 440 ميليارد تومان را به خزانه وارد كرديم و اين مبلغ وايز شده چند 10 برابر مبالغ واريز شده در سال‌هاي ماقبل سال گذشته بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :