آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11562
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1391 10:29
تعداد بازدید : 857

مرداد ماه ، ماهی که مرد

امسال بازار کامپیوتر در مجموع، بازاری کم رمق داشته است، اما می توان گفت که در پنج ماه سپری شده از سال 1391، کم رونق ترین ماه همین مرداد ماهی بود که گذشت. مصادف شدن مرداد با ماه مبارک رمضان یکی از دلایل به خواب رفتن بازار بود. اما در کنار آن، نوسان شدید نرخ ارز، اعلام سیاست های تازه در عرضه ارز مرجع و تغییر در معیار تعیین تعرفه های گمرکی واردات تجهیزات شبکه، مسایلی بود که بازار را در این ماه چندین بار به شوک برد و موجب شد تا در روزهایی از این ماه فروشندگان دست از فروش بکشند.
در این گزارش نگاهی به یک ماه گذشته بازار فناوری اطلاعات انداخته ایم.

گزارش: حامد گل جان اکبری

ارز و عرضه
ماه‌ گذشته بازار سخت‌افزار ایران فراز و نشیب‌های مختلفی را از سر گذراند. یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی که موجب رکود موقت بازار شد، اعلام خروج کالاهای IT از اولویت‌های دریافت ارز مرجع بود. این اتفاق موجب شد تا بازار برای مدتی به کما برود و میزان ورود کالا به بازار کاهش یابد. این وضعیت با ورود به ماه مبارک رمضان و کاهش میزان خرید، تشدید شد که البته با وجود کمبود کالا، فعالان بازار چندان هم ناراضی نبودند و می‌گفتند این رکود موجب ایجاد تعادل نسبی در عرضه و تقاضا شده است.
از سوی دیگر در مرداد ماه به دلیل اینکه بازار ارز با بی‌ثباتی مواجه بود میزان سفارشات شرکت‌ها برای ورود کالاها بسیار کم شد و این امر موجب شد تا بازار لپ‌تاپ در بعضی از مدل‌های پرفروش دچار کاهش عرضه باشد.
یکی از فعالان بازار در مورد کاهش عرضه لپ‌تاپ در بازار گفت: با توجه به بی‌ثباتی نرخ ارز، بازار سخت‌افزار به ویژه لپ‌تاپ دچار شوک شد و خرید و فروش‌ها به طور چشمگیر کاهش یافت.
وی افزود: بی‌ثباتی در بازار ارز موجب شد تا شرکت‌ها و فعالانی که  اقدام به ورود لپ‌تاپ به بازار می‌کردند با احتیاط بیشتری کالا وارد کنند تا در صورتی که ارز دچار نوسانات زیاد شد متحمل زیان شدید نشوند.

تعرفه و شبکه
یکی از اخباری که در اواسط ماه گذشته در بازار و به خصوص در بین شرکت‌های توزیع کننده کالاهای شبکه به شدت مورد توجه قرار گرفت، تغییر در معیار تعیین تعرفه‌های گمرکی در سال 91 بود.طی ماه گذشته مشخص شد انواع مختلفی از کالاهای شبکه به صورت کیلویی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به اندازه وزن آنها، واردکننده باید تعرفه بپردازد. ضمن اینکه انواع دیگر مشمول تعرفه چهار درصد باقی ماند.
یکی از فعالان بازار تجهیزات شبکه در این باره گفت: طی ماه گذشته متوجه شدیم تعرفه ورود تعدادی از کالاهای شبکه از جمله سوییچ و روتر که در گذشته چهار درصد بود، از این به بعد بنا بر وزن کالا محاسبه می‌شود و تعدادی دیگر مثل مودم با همان روال قبلی وارد خواهد شد. این در حالی است که تعدادی از کالاهای شبکه دارای هر دو کاربرد است. به عنوان مثال مودم‌هایی طراحی شده‌اند که قابلیت روتر را نیز دارند و مشخص نیست که این کالاها با کدام تعرفه ترخیص می‌شوند و واردکننده باید چه تعرفه‌ای بپردازد.  
وی گفت: با اجرا شدن این قانون شاهد کاهش حجم کالا در سطح بازار خواهیم بود و واردکنندگان برای ورود کالاهای خود نمی‌توانند برنامه‌ریزی کنند. زیرا وزن کالا متغیر است و تجار به جای انتخاب کالاهای مرغوب‌تر باید به دنبال کالاهای سبک‌تر باشند.وی افزود: کاهش حجم کالا در بازار باعث خواهد شد تا ما در دو ماه آینده شاهد افزایش 10 درصدی قیمت کالاهای شبکه در بازار باشیم و باز این کاربران هستند که متضرر می‌شوند و مجبور هستند کالاهای مورد نیاز خود را با قیمتی بیشتر خریداری کنند.وی افزود: این معیار تنها برای قطعاتی مانند روتر یا FIREWALLهای با فناوری بالا و سنگین کاربردی است که آن هم تعداد محدودی در طول سال به ایران وارد می‌شود و کاربردهای خاصی دارند. در این میان متقاضیان کالاهای شبکه خانگی و اداری ضرر بسیاری خواهند کرد.

دوباره ارز
هنوز شوک کیلویی شدن واردات تجهیزات شبکه برطرف نشده بود که در اواخر ماه، ارز ناگهان 100 تا 150 تومان بالا رفت و موجب شد تا بازاریان برای دو روز فقط نظاره‌گر قیمت‌ها باشند و فقط مشتریان را از سر باز کنند.
در هفته‌های قبل با تغییر در معیار تعیین تعرفه تجهیزات شبکه، واردکنندگان اصلی و شرکت‌های صاحب نام به طور نامحسوسی ورود محصولات خود را به ایران کاهش داده یا قطع کردند که این امر موجب شد تا قیمت تجهیزات شبکه مخصوصا تجهیزات خانگی به صورت چشمگیری افزایش یابد. این افزایش قیمت بر روی کالاهای پر فروش بازار مانند مودم‌های ADSL با قابلیت Wireless با برند D-LINK و TP-LINK بسیار محسوس بود و مشتریان در بازار متعجب از این افزایش قیمت بودند.
اما خریداران هنگامی بیشتر متعجب شدند که برای خرید کالاهای مورد نیاز خود به بازار مراجعه کردند، اما اکثر کسبه از فروش کالاهای خود به آنان خودداری کردند. تعدادی از کسبه هم که کالاهای خود را به فروش می‌رساندند، عمدتا افرادی بودند که نیاز شدید به پول داشتند که البته گروهی هم از وضعیت به وجود آمده استفاده کردند و کالاها را با 10 تا 20 درصد افزایش قیمت به خریداران فروختند و افرادی که نیازمند خرید کالا بودند هم به ناچار به این گران فروشی تن دادند.

پیشگویی بازاری
به گفته بازاریان با توجه به تعطیلی‌های در پیش رو و تعطیلی تعداد زیادی از بازارهای کامپیوتر و خروج مردم برای استفاده از تعطیلات نیمه دوم شهریور ماه بازار به روال عادی خود باز خواهد گشت و با ورود دانشجویان و دانش‌آموزان به بازار برای خرید مایحتاج مورد نیاز خود شاهد بازار پررونقی خواهیم بود.
بعضی از بازاریان معتقدند 10 روز آخر شهریور ماه به دلیل ورود دوباره کالاهای جدید و نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی جدید پررونق‌تر خواهد بود.

خواب شهریوری
شهریور ماه یکی از ماه‌های خوب برای بازاریان به‌شمار می‌رود. در این ماه به دلیل نزدیکی باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها و نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان به رایانه و وسایل کمک آموزشی بازار IT رونق دوباره می‌گیرد.
اما به گفته بازاریان با شروع تعطیلی‌های عید فطر و تعطیلی‌های مربوط به برگزاری نشست غیرمتعهدها در تهران و خروج مردم از شهر برای استفاده از آخرین تعطیلی‌ها و رفتن به مسافرت عملا بازار تعطیل شده است و خرید و فروش در بازار به ندرت حتی در بین همکاران صورت می‌گیرد.
به گفته فعالان بازار این تعطیلی‌ها به شدت مغازه‌دارانی را که به صورت اجاره‌ای در بازار حضور دارند متضرر خواهد کرد زیرا این تعداد از بازاریان فعالیتی در این مدت نداشته‌اند ولی باید در انتهای ماه اجاره بالای مغازه‌های خود را بپردازند.همچنین تعطیلی‌ها در سطح شرکت‌ها نیز موجب خواهد شد تا ورود کالا به دلیل تعطیل بودن شرکت‌های وارد کنند و نیمه تعطیل بودن گمرکات با تاخیر روبه‌رو شود.

پر فروش‌های بازار
پرفروش‌ترین رم بازار از برندهای مختلفی مانند kingston، kingmax، patriot و غیره است اما همه این برندها در ماژول 4GB DDR3 پرفروش‌ترین هستند.
در بازار‌هارددیسک نیز مدل 500 گیگابایتی دو شرکت مطرح western digital و seagate همچنان بیشترین سهم بازار را از آن خود کرده‌اند.
G620 و I3 اینتل پرفروش‌ترین CPU‌هایی هستند که از فروشندگان بازار طلب می‌شوند.
در بین تولیدکنندگان مطرح مادربورد ASUS صدرنشینی خود را حفظ کرده و مادربوردهایPH61 پرطرفدارترین مادربوردهای بازار هستند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :