آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11509
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1391 11:43
تعداد بازدید : 778

رییس مجمع عالی واردات:

اقتصاد مقاومتی یعنی میدان دادن به تشکل ها

رییس مجمع واردات گفت: تشکل گرایی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است.

 

فارس- محمدحسین برخوردار با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای میدان دادن بیشتر به تشکل‌های اقتصادی گفت: مردمی کردن اقتصاد یکی از مفاد اصلی رویکرد اقتصاد مقاومتی است و دراین میان میدان دادن به تشکل‌ها برای تحقق خواسته‌های قانونی بخش خصوصی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
وی ادامه داد: فشارهای ناشی از تحریم بر پایه این محور بنا شده است که نقش ایران در تجارت خارجی محدود شود و به واسطه این محدودیت‌ها، تولید داخلی را تحت شعاع قرار دهند.
وی ادامه داد: بر این اساس تشکل‌ها با دارا بودن قابلیت موثر برای همسوکردن نیازهای مشترک بنگاه‌ها و افزایش قدرت چانه‌زنی آنها در عرصه بین‌المللی می‌توانند نقش به‌سزایی در افزایش ضریب بهره‌وری بنگاه‌های خصوصی در عرصه تجارت خارجی داشته باشند.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران توجه به نیاز استراتژیک تایید شده برای امنیت و تسهیل تجارت هدفمند بین‌المللی که همزمان باعث رونق تجارت داخلی و صنعت کشور نیز می‌شود، را ضروری دانست و گفت: در زمان تحریم‌ها نیاز به رویه‌ای‌ برای افزایش امنیت مولفه‌ها‌ی موثر بر تسهیل زنجیره تجارت جهانی بیش از پیش نمایان می‌شود. ‌این چارچوب باید به منظور تسریع جابجایی کالا در یک زنجیره امن، دارای اصول و استانداردهایی باشد که بر پایه اقتضائات توانمندسازی تشکل‌ها و افزایش اطمینان فعالان اقتصادی بخش خصوصی که در تشکل‌ها حاضر هستند تنظیم شده باشد و این به شرط آن محقق می‌شود که سهم مشخصی در تصمیم‌سازی‌ها برای آنها تعریف شود و سازمان‌ها و نهادهای دولتی نیز باید پاسخگویی به تشکل‌ها را در اولویت خود قرار دهند.
برخوردار تسریع گردش اطلاعات را یکی از مهم‌ترین کارکردهای تشکل‌ها برای بنگاه‌هایی دانست که خارج از حصار مرزها در حال فعالیت است و افزود: یکی از چالش‌هایی که همه مدیران اقتصادی با آن روبه‌رو هستند، دریافت به موقع آمار و اطلاعات و اخبار رویدادهای بین‌المللی است و تشکل‌ها می‌توانند با دریافت و به نظم درآوردن آمار، شاه‌بیت تقویت گردش اطلاعات در میان اعضای خود باشند.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به محدودیت‌هایی که بنگاه‌های کوچک و متوسط با آن روبه‌رو هستند، گفت: محدودیت منابع مالی، محدودیت تامین نقدینگی و محدودیت پیوندها، محدودیت‌هایی است که ذاتا آنها را در مقابل نوسان بازار خصوصا در زمان تشدید تحریم‌ها آسیب پذیرتر می‌سازد و تشکل‌گرایی بهترین راه‌حل ممکن برای یاری رساندن به این بنگاه‌هاست.
برخوردار در خصوص نقش تشکل‌ها در داخل کشور افزود: کاهش تصدی‌گری دولت و مردمی شدن اقتصاد به معنای بی‌نظمی در فعالیت‌های اقتصادی نیست. بلکه اتفاقا می‌تواند منجر به ضابطه‌مند شدن بیشتر فعالان بخش خصوصی شود، به شرط آنکه فضای کشور توانمندسازی تشکل‌ها را در اولویت خود قرار دهد. تشکل‌ها می‌توانند واسطه بین بخش خصوصی و دولت باشند و ضمن حفظ و دفاع از حقوق بخش خصوصی، دولت را در اجرای برنامه‌های توسعه یاری دهند.
وی نقش مشاوره‌ای تشکل‌ها برای هدایت صحیح موج نقدینگی و  سرمایه‌گذاری را مهم ارزیابی کرد و گفت: تشکل‌ها به علت احاطه‌ای که رشته فعالیت‌های تخصص خود در جامعه دارند، می‌توانند نقش ارشادی و هدایتی سرمایه‌گذاران را در انباشت سرمایه مولد و ایجاد فرصت‌های اشتغال و در نهایت کمک به رشد و پیشرفت اقتصادی برعهده گیرند و این به معنای کمک به دولت در هدایت سرمایه‌گذاری‌ها نیز به شمار می‌رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :