آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 11425
تاریخ انتشار : 31 مرداد 1391 9:35
تعداد بازدید : 834

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

مشکل ارتباطی در مناطق زلزله زده نداریم

وزیر ارتباطات از برپایی چادر مخابراتی و ارایه رایگان سیم کارت در مناطق تخریب شده خبر داد و گفت: در این حادثه قطعی در شبکه ها نداشته ایم و هم اکنون با کاهش تراکم تماس و وصل برق، شبکه مخابراتی در وضعیت عادی است.

فناوران- رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که برای اطلاع از وضعیت شهرستان‌های زلزله‌‌زده استان آذربایجان شرقی و اطلاع از وضعیت سرویس‌های مخابراتی در این حادثه، به این استان سفر کرده بود، در خصوص وضعیت شبکه مخابراتی پس از این حادثه، گفت: با استانداردهای خوب سایت‌ها و شبکه‌های مخابراتی کشور، در این حادثه قطعی در شبکه‌ها نداشته‌ایم.
وی افزود: در یک تا دو ساعت اولیه پس از بروز حادثه، به دلیل بالا بودن تقاضاهای تماس با استان، تراکم داشتیم، به گونه‌ای که با یک بار تماس، برقراری تماس ممکن نبود و نیاز به چند بار تلاش بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پس از آن در برخی مناطق که خطر برق‌گرفتگی وجود داشت، مشکل قطع برق فرستنده و گیرنده‌ها را داشتیم که سایت‌ها حدود پنج ساعتی با برق اضطراری کار کنند و پس از آن برق بار دیگر وصل شد.
وی عنوان کرد: هم‌اکنون در روستاهایی که خانه‌ها با درصد بالایی تخریب شده، اپراتورها چادرهای مخابراتی ایجاد کرده‌اند زیرا به دلیل خراب شدن خانه‌ها، مردم نمی‌توانند از تلفن خانه‌شان استفاده ‌کنند.
تقی‌پور گفت: چادرهای مخابراتی رایگان هستند و شرکت مخابرات و ایرانسل، مراکزی را پیش‌بینی کرده‌اند که مردم می‌توانند از آنجا به صورت رایگان تماس بگیرند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همچنین یک اپراتور تلفن همراه، در مناطقی که خانه‌ها کاملا آسیب دیده‌اند و مردم به سیم‌کارت‌های خود و ارتباطات دسترسی ندارند، اقدام به توزیع پنج هزار سیم‌کارت‌ کرده ‌است.
تقی‌پور گفت: همچنین پس از حادثه نیز از طریق سازمان تنظیم مقررات، وضعیت شبکه و سرویس‌دهی اپراتورها را مانیتور می‌کردیم و دیدیم که به یک‌باره تقاضای تماس با این منطقه، 10 برابر شد.
وی عنوان کرد: هم‌اکنون تراکم تقاضای تماسی که در ساعات اولیه حادثه بود از بین رفته، مشکل برق سایت‌ها نیز حل شده و در نتیجه وضعیت شبکه مخابراتی در استان زلزله‌زده به حالت عادی بازگشته است.

تحریم در فناوری ارتباطات ایجاد اشتغال و امنیت می‌کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه تحریم‌ها تاثیر مثبتی بر تولید تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور خواهد داشت، گفت: نخستین دستاورد تحریم‌ها تامین امنیت و ارتقای توان ملی در عرصه تولید ملی است.
وی در تشریح خودکفایی ایران در عرصه محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: با توجه به توان فنی و علمی ایران برای طراحی و تولید تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات، در بسیاری از زمینه‌ها محصولات داخلی کیفیتی به مراتب بهتر از محصولات خارجی دارند اما به دلیل رقابت اقتصادی بعضی از شرکت‌های خارجی اقدام به دامپینگ و یا قیمت شکنی می‌کنند تا بتوانند تولیدکنندگان داخلی را از صحنه بیرون کنند که معمولا این حربه‌ها نیز موثر واقع می‌شود و صاحبان شبکه هم به دلیل قیمت پایین، اقدام به واردات و خرید اجناس خارجی می‌کنند.
وی با بیان اینکه یکی از محسنات تحریم این است که راه واردات کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به کشور بسته می‌شود، ادامه داد: با این وجود اگرچه ممکن است در ابتدا هزینه خرید کالا برای اپراتورهای کشور مقداری افزایش یابد اما در دراز مدت این امر منتج به تقویت تولید داخل می‌شود؛ کما اینکه این موارد نیز اتفاق افتاده است و ما شاهد آن بوده‌ایم که محصول داخلی از نظر کیفیت و کارایی نیز از قابلیت‌های بالاتری برخوردار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد اشتغال در کشور و ارتقای قدرت ملی را از دیگر محسنات تحریم در این بخش تلقی کرد و گفت: در زمینه نرم‌افزار شاهد خودکفایی و ایجاد اشتغال در کشور هستیم به نحوی که هم‌اکنون نرم‌افزارهایی که ما موافق ورود آنها به کشور نبودیم اما به دلیل قیمت و هزینه‌های پایین توسط بخش‌های خصوصی و دولتی از خارج تامین می‌شد، امروز در داخل کشور تامین می‌شود.
وی نخستین دستاورد این امر را تامین امنیت و نیز ارتقای توان ملی در عرصه تولید ملی عنوان کرد و ادامه داد: از این منظر همان‌طور که امام راحل در ابتدای جنگ تحمیلی فرمودند که این جنگ برای ما نعمت است، تحریم هم از این بعد که باعث ارتقای توان داخلی شده و برای ما در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یک نعمت خواهد بود.
تقی پور گفت: تنها به دلیل قیمت است که اپراتورها به سمت اجناس خارجی می‌روند و در مواقعی که اراده ملی یک محصولی را در داخل تولید کرده است شاهد آن بوده‌ایم که کیفیت محصول ایرانی به مراتب بهتر از محصولات خارجی است.
وی افزود: امروز خوشبختانه با توجه به تحریم و اینکه این محدودیت را خارجی‌ها خودشان اعمال کردند ما شاهد هستیم که کار شرکت‌های داخلی بیشتر فراهم شده و به تعبیری یک عامل از موانع تولید داخل از پیش رو برداشته شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: تحریم‌ها ضرری به بازار سخت‌افزار وارد نمی‌کند؛ به عنوان مثال در بحث تجهیزات سخت‌افزاری پیچیده‌ترین تجهیزاتی دکل BTS موبایل است که تولید آن در داخل امکان‌پذیر بوده و حتی تولید هم شده است که به دلیل قیمت شکنی و ارزان‌تر بودن اجناس خارجی، صاحبان شبکه‌های ارتباطی این تجهیزات را از خارج تهیه کردند. براین اساس و به طور قطع محدودیت واردات که کشورهای خارجی در حوزه ICT برای ایران قایل شده‌اند و به اپراتورهای ما تجهیزات نمی‌فروشند باعث خواهد شد تولیدی که در داخل شکل گرفته تقویت شود.
وی با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین تجهیزات این بخش نداریم و در مورد الزام شرکت‌ها به استفاده از تولیدات بومی گفت: قانون استفاده حداکثر از توان داخلی در پروانه اپراتورها نوشته شده که به صورت کلی بوده و شامل تمامی تجهیزات می‌شود؛ بخش دیگری از تجهیزات هم که تاکنون مجوز ورود به کشور داشت و از خارج تامین می‌شد به دلیل تحریم‌ها، تولیدکنندگان ملزم خواهند شد آن را در داخل کشور تامین کنند.
توصيه‌هاي وزير ارتباطات به خبرنگاران
رضا تقي‌پور هفته گذشته نیز در مراسم افطاري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به صحبتي كوتاه پرداخت و گفت: دهه چهارم انقلاب دهه پيشرفت و عدالت نام گرفته و در اين دوره قطعا فناوري اطلاعات و توسعه آن مي‌تواند نقش چشم‌گيري در پيشرفت كشور داشته باشد.
وي عنوان كرد: امروزه از نظر تكنولوژيكي، ارتباطي و شبكه‌اي، پيشرفت‌هاي بسيار خوبي صورت گرفته و ماهيت برخي بخش‌ها دگرگون شده است.
وزير ICT در ادامه با تاكيد بر اينكه در حال حاضر بحث‌هاي سخت‌افزاري هر روز در حال كمرنگ‌تر شدن هستند، بر لزوم توجه به مباحث نرم‌افزاري و خدمات الكترونيكي تاكيد كرد و گفت: شايد به عنوان گله از بنده مناسب باشد كه اينجا بگوييم كمتر شاهد پرداخت به چنين موضوعاتي هستيم و نگاه سخت‌افزاري به مخابرات بدون توجه به توسعه‌‌هاي فعلي فناوري‌هاي اطلاعات صورت مي‌گيرد.
او ادامه داد: در اين زمينه اگر كمي دقت كنيم مي‌بينيم كه مطالب عميق مربوط به حوزه‌ فناوري اطلاعات و ارتباطات در رسانه‌هاي ما نسبتا كمرنگ‌ هستند و برخي مسایل كه به سمت روزمرگي مي‌رود، در رسانه‌ها نقش مهم‌تري دارند.
تقي‌پور تاكيد كرد: لازم است رسانه‌ها از نگاه سنتي و سخت‌افزاري به اين حوزه فاصله بگيرند و بيشتر به مباحث نرم‌افزاري توجه نشان دهند.وزير ICT در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه وزارت ارتباطات بيشترين تلاش را در خصوصي‌سازي و اجراي اصل 44 داشته است، بیان كرد: با اين وجود برخي رسانه‌ها نه تنها اين موضوع را يك طرح انقلابي در نظر نمي‌گيرند، بلكه موجب مي‌شوند كه اهميت موضوعات نيز تقليل پيدا كند، اما برخي رسانه‌ها نمي‌دانند كه چه ساختار‌هايي با چه بودجه‌هايي به كار گرفته مي‌شود تا در اين حوزه پيشرفت حاصل شود. بهتر است رسانه‌ها در ارایه مطالب خود بر مسایل هيجاني و زود‌گذر تمركز نكنند.
وزير ارتباطات با بيان اينكه وزارت ارتباطات پس از وزارتخانه‌هاي نفت و دارايي سومين وزارتخانه‌اي است كه در پيشبرد اهداف كشور نقش دارد، گفت: ما در حال حاضر رشد 7/4 برابري در زمينه‌ پهناي باند بين‌الملل داريم كه به راحتي مي‌توان اين سهم را تا دو برابر افزايش داد و علاوه بر ايجاد اشتغال، شرايط بهتري براي كشور فراهم كرد.
تقي‌پور در پايان صحبت‌هاي خود از تشكيل كميته مشورتي با حضور اهالي رسانه خبر داد و اظهار اميدواري كرد: اين كميته در آينده نزديك تشكيل شود تا با فرهنگ‌سازي بيشتر بتواند شرايط مناسبي براي اين بخش فراهم كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :