آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10750
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 11:22
تعداد بازدید : 1297

بانک مرکزی بخشنامه جدید نحوه خرید و فروش ارز را ابلاغ کرد

بانک مرکزی بخشنامه جدید نحوه خرید و فروش ارز و همچنین مقررات مربوط به حساب های ارزی را به بانک ها ابلاغ کرد.

فناوران- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بخشنامه خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین‌المللی را در سه بخش خرید ارز، فروش ارز و مقررات مربوط به حساب‌های ارزی به سیستم بانکی ابلاغ کرد.
در این بخشنامه پرداخت ارز مرجع (1226 تومان) به دانشجویان و بیماران و ماموریت خارج از کشور دستگاه‌ها و نهادها و غیره بلامانع عنوان شده است، ضمن اینکه پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور ممنوع اعلام شده است.
در این بخشنامه آمده است: فروش و انتقال ارز برای برپایی و شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور با تایید سازمان توسعه تجارت ایران به نرخ رسمی بلامانع است.در مورد دعاوی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، فروش و یا انتقال ارز به میزان صورت حساب وکیل در خارج از کشور تا سقف 20 هزار دلار به نرخ رسمی در هر مورد دعوی و در وجه وکیل با تایید مرکز امور حقوقی بین‌المللی (معاونت خصوصی و امور مجلس ریاست جمهوری) و یا تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مورد نظر بلامانع است.
همچنین فروش و انتقال ارز بابت اصل و سود سرمایه‌گذاری‌های خارجی با تایید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به نرخ رسمی بلامانع است. فروش و انتقال ارز بابت بازپرداخت اصل و سود وام‌های دریافتی (شامل وام‌های بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی) با تایید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به نرخ رسمی بالامانع است.فروش ارز بابت کارمزد آن دسته از اعتبارات اسنادی وارداتی که تامین آن به عهده خریدار است با اعلام بانک کارگزار و همچنین فروش ارز بابت کارمزد حواله‌ها و ضمانت‌نامه‌های ارزی به نرخ رسمی بالامانع است.براساس این گزارش فروش ارز به نرخ رسمی بابت تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان، واردکنندگان کالا و نمایندگی‌ شرکت‌های کشتیرانی مربوط به قبل از پایان سال 1380 بلامانع است.البته این مورد به شرطی اتفاق می‌افتد که ارز مربوطه باید همزمان برای ایفای تعهد به نرخ موضوع تعهد ایفا نشده توسط بانک عامل خریداری گردد و ارزهای خریداری شده با نرخ کمتر از نرخ رسمی باید به حساب این بانک خریداری و بالافاصله به حساب‌های این بانک منتقل شود.همچنین در بخش فروش ارز و انتقال ارز بابت تامین وجه‌الضمان ضمانت‌نامه‌های ارزی صادره توسط بانک‌ها آمده است: در صورت مطالبه وجه‌الضمان ضمانت‌نامه‌های ارزی صادره براساس مقررات و دستورالعمل‌های ارزی این بانک فروش و انتقال آن در وجه ذی‌نفع ضمانت‌نامه در روز درخواست به نرخ رسمی بلامانع است.همچنین فروش ارز جهت بازپرداخت تسهیلات اعطایی به تسهیلات گیرندگان از محل حساب ذخیره ارزی (دولتی و خصوصی) و بانک توسعه و تجارت (اکو) به نرخ رسمی بلامانع است. فروش ارز جهت پرداخت اقساط اعتبارات اسنادی فاینانس غیر خودگردان به نرخ رسمی بلامانع است. فروش ارز جهت پرداخت اقساط اعتبارات اسنادی فاینانس خودگردان مقدور نبوده و وجه اقساط باید از محل ارز متقاضی تامین گردد.
فروش و انتقال ارز برای سایر مصارف خدمات ارزی (معاملات بین‌المللی) پیش‌بینی‌نشده در این مجموعه و همچنین برای نیازهای ارزی بیش از سقف‌های تعیین شده در فوق، پس از کسب مجوز از بانک مرکزی ممکن خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :