آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10748
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 11:16
تعداد بازدید : 451

طرح های حمایت از تولید و صادرات روی میز دولت و مجلس

رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ساماندهی ارز وحمایت از تولید كه توسط این كمیسیون تهیه شده بود دیروز با محوریت دیدگاه ها و فرمایشات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفت.

ایرنا- ارسلان فتحی پور در حاشیه جلسه كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح به منظور هدفمند كردن ارز و تخصیص آن به كالاهای اساسی، ایجاد اشتغال و حمایت از تولید تهیه شده است.
وی ادامه داد: در جلسه امروز كه با حضور مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تشكیل شد، این طرح مورد استقبال واقع و مقرر شد نظرات اعضای كمیسیون در جلسه بعدی مورد بررسی قرار گیرد.
نماینده مردم كلیبر و هوراند در مجلس، ادامه داد: در این طرح محدود كردن تخصیص ارز به كالاهای غیر ضروری و جدب نقدینگی و نحوه پرداخت آن برای حمایت از تولید مورد توجه قرار گرفته است.
فتحی‌پور اضافه كرد: این طرح 9 ماده‌ای بیشتر در خصوص تامین كالاهای اساسی و مساله ساماندهی ارز است كه پس از تصویب در كمیسیون به صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد رفت.
خبر دیگر اینکه در جلسه دیروز  کارگروه صادرات کشور، گزارشی پیرامون طرح پوشش نوسانات نرخ ارز (هجینگ) ارایه و در خصوص راهکارهای اجرای این طرح بحث و تبادل نظر شد.
به گزارش مهر، معاون اول رییس جمهور در این جلسه با بیان اینکه به‌رغم فشارها و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، وضعیت صادرات غیرنفتی کشور رضایت بخش و امیدوارکننده است، از همه مسوولان و کسانی که در بخش صادرات غیرنفتی دست دارند خواست با تعصب و جدیت بیش از پیش در راستای پیشبرد برنامه‌های صادراتی و تحقق هدف‌گذاری تعیین شده در سال جاری تلاش کنند.
محمدرضا رحیمی بر لزوم درک اهمیت صادرات غیر نفتی برای اقتصاد کشور تاکید کرد و افزود: باید تلاش شود ضمن مراقبت از وضعیت موجود با برنامه‌ریزی‌های تشویقی، کمبودها و نواقص برطرف و در راستای گسترش صادرات غیرنفتی اقدام شود.
رحیمی همچنین استانداران سراسر کشور و سفرای جمهوری اسلامی ایران را به تلاش هرچه بیشتر و به کارگیری ظرفیت‌های فراوان موجود در راستای پیشبرد اهداف صادراتی دولت فراخواند.
در این جلسه که وزرای امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند، گزارشی تحلیلی از عملکرد و اهداف صادراتی در بخش‌های میعانات گازی، پتروشیمی، صنعت، فرش و صنایع دستی، کشاورزی، معدن و خدمات فنی و مهندسی طی سه ماهه اول سال 91 ارایه شد.
در این نشست همچنین گزارشی پیرامون طرح پوشش نوسانات نرخ ارز (هجینگ) ارایه و در خصوص راهکارهای اجرای این طرح بحث و تبادل نظر شد.
گفتنی است هجینگ ارزی به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن، واردکننده برای اینکه از افزایش نرخ برابری ارز نسبت به پول ملی متضرر نشود، اقدام به خرید ارز زودتر از موعد و برابر محاسبات و برنامه‌ریزی شرکت خود می‌کند تا خود را در مقابل ریسک نوسانات نرخ ارز پوشش دهد.
به عبارت دیگر، هجینگ که نوعی از قراردادهای آتی محسوب می‌شود، به معنی خنثی کردن ریسک موجود در یک بازار با استفاده از ریسک متضاد در بازاری دیگر است.
یکی از متداول‌ترین شقوق قراردادهای آتی برای مدیریت انواع ریسک‌ها، دور نگاه داشتن فعالان اقتصادی از ریسک‌های ناشی از نوسانات ارزش پول است که عموما در قالب ابزار هجینگ مدیریت می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :