آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10746
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 11:12
تعداد بازدید : 576

فرماندهی جنگ اقتصادی را به بخش خصوصی بسپارید

امروز در حوزه اقتصاد در یک شرایط ویژه هستیم که برای مقام معظم رهبری، خبرگان، دولت و دستگاه های قانونگذار و نیز آحاد مردم این ویژگی مشخص است. از این رو، تشخیص این فضا مهم است و برای شناخت بهتر آن و چگونگی برخورد در این فضا، باید برنامه، تدبیر و سیاست مشخص وجود داشته باشد.

فضای فعلی تحت تاثیر عوامل داخلی، خارجی و اقتضائات جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است. عوامل خارجی عواملی است که از ابتدای انقلاب همواره با ایران در ستیز بوده و همواره با این نظام در تقابل بوده و هستند و شاید هم خواهند بود. کسانی که با ما برخورد دارند به جای آنکه مستقیم با دولت و حاکمیت درگیر شوند دو حوزه را انتخاب کرده‌اند و فکر می‌کنند می‌توانند موفق شوند یکی حوزه اقتصاد و دیگری مردم است.
دشمنان سعی دارند مردم را از حکومت و نظام آزرده کنند و نشاط را از آن بگیرند و از این رو است که برنامه‌های خود را روی تحقق این موضوع متمرکز کرده‌اند. در حوزه اقتصاد هم به دنبال آن هستند تا منافذ و گلوگاه‌های اقتصاد کشور را ببندند و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با کارگزاران کشور، تاکید کرده‌اند که باید واقع‌نگر بود، لذا این فرصت برای بخش‌خصوصی فراهم شده است تا به دور از هرگونه اضطراری واقعیات امروز اقتصاد و تولید کشور را بیان کند. با واقعیت‌نگری است که می‌توان راه درست را تشخیص داد و به پیش رفت. بنابراین امروز باید صراحتا قبول کرد که دشمن حمله کرده است.
‌دشمنان تهدیدات جدی را علیه ایران تنظیم کرده‌اند و با یک طرح عملیاتی و با حضور افسران میدانی پا به عرصه جنگ با کشور ما گذاشته‌اند. این جنگ نیز، سخت‌افزاری نیست بلکه جنگ نرم‌افزاری است.
وی افزود: برای مقابله با این تهدیدها باید چند عامل مهم را بپذیریم اول اینکه قبول کنیم جنگ و تهدیدی در کار است و سپس ابزار و لوازم مقابله با آن را فراهم کنیم.
‌ وحدت فرماندهی نخستین گام اساسی در این مسیر است. از این رو همان‌طور که پیش از این نیز تاکید داشته‌ایم، وجود یک ستاد فراقانونی و فراقوایی که کل پتانسیل کشور را به کار گیرد تا با برنامه‌ریزی به مقابله با تهدیدات برود ضروری است. ما معتقدیم که امروز و در شرایطی که به سر می‌بریم، استفاده از همه ظرفیت‌های کشور در همه بخش‌ها و همه نخبگان کشور با هر اختلاف و سلیقه‌ای برای پاتک زدن به دشمن ضروری است.
در چنین شرایطی اگر از سوی کشورهای متخاصم پنجره‌ای بسته می‌شود، در کشور و از سوی دستگاه‌های اجرایی و دولت باید پنجره‌ها و راه‌های تنفس زیادی باز شود نه آنکه پنجره‌های دیگری را به روی فعالان اقتصادی و افسران این میدان ببندند.
الزام دیگری که در این شرایط وجود دارد انسجام واقعی است، ‌هرگونه تلاطم و اختلاف در شرایط فعلی سم مطلق است، قوای کشور امروز باید وحدت نظر داشته باشند و از این رو، وحدت نظر باید خط قرمز نظام باشد.
وی گفت: امروز فرماندهی اجرایی کشور در اختیار دولت است و در این شرایط وظیفه اصلی همه باید حمایت از دولت باشد. باید پشت دولت را گرفت و این به معنای آن نیست که اختلاف نظر نداریم، اما اگر اعتقاد داریم که دولت فرمانده مقدم این جبهه است پس باید بلادرنگ به حمایت از دولت ادامه داد.
البته دولت هم باید قبول کند که در حال حاضر هنگامه اختلاف و دوگانگی نیست. باید به همه میدان داده شود که در شرایط دشوار فعلی به کمک دولت بیایند. یکی از این الزامات میدان دادن به بخش‌خصوصی است. دولت باید به بخش خصوصی میدان دهد و به فعالان اقتصادی اعتماد کند.
برخی از سیاست‌ها نظیر استاندارد، مالیات، گمرک و ‌طرح شبنم با آنکه مناسب است و شکی روی آن نیست اما در حال حاضر هنگامه آن نیست که بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی را با دستورالعمل‌های مختلف تحت فشار قرار داد و این بخش را به تنگنا برد.
همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند بخش خصوصی باید عملیاتی وارد صحنه شود. معنای این پیام مقام معظم رهبری این است که زمینه حضور بخش‌خصوصی در تمام پروژه‌های اساسی از فروش نفت گرفته تا پروژه‌های زیربنایی را فراهم کند. اگر قرار است اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود الزاماتی دارد که مهم‌ترین آن فضا دادن و میدان دادن به بخش خصوصی است و اینکه باید دست و پای فعالان اقتصادی را باز گذاشت.
نظام بانکی باید حمایت‌های لازم را انجام دهد، تا زمینه برای حضور نخبگان و صاحب‌نظران بدون در نظر گرفتن اختلافات وجود داشته باشد. حوزه اقتصاد، ادبیات، فرمول و افراد خاص خودش را دارد، ‌نمی‌توان مسایل اقتصادی را با روش‌های غیراقتصادی حل و فصل کرد. باید میدان را برای همه کسانی که اهل باشگاه اقتصاد هستند باز گذاشت.
یک روز نظام در دست فرماندهان نظامی بود که به خوبی از پس جنگ و مشکلات آن برآمدند چون جنگ، ‌جنگ نظامی بود، امروز باید به فرماندهان اقتصادی میدان داد تا همه فعالان اقتصادی زمینه حضور داشته باشند. ضمن آنکه ناامیدی و عدم نشاط را باید از میان برداشت.
رییس اتاق تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :