آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10743
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 11:5
تعداد بازدید : 459

پاسخ های مشکوک مایکروسافت درباره شنود Skype

شرکت مایکروسافت شاید قادر به شنود مکالمات Skype باشد و شاید هم نباشد. ولی هر چه هست، مسوولان مایکروسافت علاقه ای به بیان صریح آن ندارند و دلیل آن هم مشخص نیست.

فناوران- بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت مهندسی شبکه گستر، در مقابل یک سوال که پاسخ بله یا خیر دارد، مایکروسافت همچنان طفره می‌رود. سوال این است که آیا مایکروسافت می‌تواند مکالمات رمزگذاری شده‌ای را که از طریق سرویس‌هایPeer – to – Peer نظیر Skype انجام می‌شود، شنود کند؟ و جواب مایکروسافت این است که این شرکت تا حد ممکن به انجام شنودهای قانونی کمک می‌کند.
مسوولان شرکت مایکروسافت می‌گویند که در صورت درخواست مقامات قضایی تا حدی که از نظر قانونی و فنی امکان‌پذیر باشد، با این مقامات همکاری می‌کنند. ولی این مسوولان حاضر نیستند که به صراحت بگویند که آیا توان شنود مکالمات را دارند یا خیر.
شایعه امکان شنود و ضبط مکالمات سرویس Skype، زمانی مطرح شد که در سال گذشته مایکروسافت اقدام به ثبت امتیاز یک فناوری جدید برای ضبط مخفیانه مکالمات کرد. در این فناوری، در زمان درخواست برای ایجاد یک ارتباط، مسیر ارتباطی به نحوی تغییر می‌یابد که از یک نقطه میانی با امکانات ضبط و نگهداری مکالمات، عبور داده شود.قبل از اینکه سرویس Skype توسط مایکروسافت خریداری شود، ناشناخته و مبهم بودن این سرویس، نوعی امنیت برای آن به حساب می‌آمد. آن زمان، مسوولان شرکت Skype از صحبت راجع به نحوه رمزگذاری مکالمات خودداری می‌کردند، لذا هیچ اطلاعات اولیه‌ای برای کنجکاوی و جست‌وجو در دسترس نبود.
از طرف دیگر برخی معتقدند که موقعیت شرکت مایکروسافت، آنها را وادار می‌کند تا به صورت روشن و شفاف صحبت نکنند و این اقدام مایکروسافت را باید به حساب تلاش آن شرکت برای حفظ امنیت سرویس Skype گذاشته شود. قبل از خرید Skype توسط مایکروسافت، شرکت Skype یک شرکت جوان و تازه تاسیس بود که خود را چندان وابسته و متعهد به اجرای دقیق قوانین دولت آمریکا نمی‌دانست. ولی موقعیت مایکروسافت کاملا متفاوت است.
به اعتقاد بسیاری امنیت سرویس Skype خدشه برداشته و در شدیدترین حالت، لو رفته است. در نتیجه همان امنیتی که از خطوط تلفن ثابت انتظار دارید، باید از مکالمات Skype هم انتظار داشته باشید و نه بیشتر.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :