آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10741
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 11:3
تعداد بازدید : 538

به سختی و ظرافت الماس

بررسی صفحه کلید Aivia Osmium گیگابایت

تا قبل از عرضه ماوس و صفحه کلید سری Aivia از سوی گیگابایت، این کمپانی با هدف قرار دادن عموم کاربران رایانه به تولید لوازم جانبی می پرداخت. اما ارایه سری Aivia و هدف قرار دادن گیمر های حرفه ای قدم بزرگی در افزایش کیفیت تولید ماوس و صفحه کلید های گیگابایت بود.

 این موفقیت با صفحه کلید K8100 آغاز شد و در این برهه از زمان با صفحه کلید Aivia Osmium (که قصد بررسی آن را داریم) ادامه پیدا کرده است.
Osmium، صفحه کلید سیاه رنگی از جنس پلاستیک خشک دارد و تک تک کلید‌های آن به اندازه‌ای لغزنده هستند که به راحتی انگشت بر روی آنها حرکت می‌کند. زیر این کلید‌ها نور پس زمینه آبی رنگی قرار دارد که علاوه بر راهنمای تشخیص کلید‌ها در تاریکی، جلوه بسیار چشمگیری به محصول بخشیده است.
 پشت Osmium دو پایه استند برای تنظیم ارتفاع تعبیه شده است. با توجه به اینکه وزن این محصول 5/1 کیلوگرم است، روی پایه‌های خود به راحتی ثابت می‌ماند و تکان‌های اضافی نخواهد خورد. در قسمت پایین صفحه کلید یک استراحتگاه مچ قرار گرفته که قابلیت جدا شدن دارد. برخی از گیمر‌ها به شدت به آن احتیاج دارند و برخی دیگر به شدت از آن دوری می‌کنند.  گیمر‌ها اهمیت استفاده از صفحه کلید‌های مکانیکی را به خوبی درک می‌کنند. کلید‌هایی که هنگام فشار دادن تمام حس پایین رفتن کلید را منتقل می‌کنند و به کاربر آگاهی کامل می‌دهند که آیا دستورات شما اعمال شده است یا خیر. این کلید‌ها در زیر خود از یک سوییچ Cherry MX قرمز رنگ برای انتقال نیرو بهره می‌برند. گیمر‌هایی که ساعت‌ها به بازی کردن می‌پردازند غالبا با خستگی انگشتان‌شان روبه‌رو می‌شوند.  معمولا صفحه کلید‌های مکانیکی به طور متوسط نیاز به 60 تا 80 گرم نیرو برای فشار کلید‌های خود دارند. Osmium با رساندن این عدد به 45 گرم از خستگی انگشتان به طور محسوسی می‌کاهد. برای برخی از گیمر‌های حرفه‌ای از کار انداختن بعضی از کلید‌ها اهمیت دارد. برای مثال در بازی‌ وارکرفت، بعضی گیمر‌های حرفه‌ای کلید پنجره ویندوز در صفحه کلید را از جای درمی‌آورند تا در طول بازی به اشتباه دچار این مشکل نشوند. به لطف سوییچ‌های Cherry MX و ابزار مناسب گیگابایت، می‌توان روکش کلید‌ها را در آورد. همچنین در بسته‌بندی این محصول چهار روکش متمایز وجود دارد که از آنها نیز می‌توان استفاده کرد.
اعتقاد بسیاری از گیمر‌ها بر این است که صفحه کلید‌های بی‌سیم، سرعت پاسخ‌گویی کمتری نسبت به محصولات سیمی دارند. Osmium با دو کابل USB در کنار هم به رایانه متصل می‌شود. طول این کابل دو متر است و با پوششی از بافت پارچه‌ای پوشانده شده است. اطلاعات مربوط به خودش را از طریق یک کابل USB 2.0 انتقال می‌دهد و به کمک یک کابل USB 3.0، یک درگاه از همین جنس را در سمت راست-بالای صفحه کلید در اختیار کاربر می‌گذارد. افزون بر این، یک درگاه USB 2.0، ورودی میکروفون و خروجی هدست هم در این نقطه فراهم شده است.  در سمت راست-بالای Osmium لوگوی نورانی Aivia قرار دارد. جایی که با فشار بر آن رنگ نور پس زمینه لوگو در پنج رنگ متفاوت تغییر خواهد کرد. کلید‌های F1 تا F4 عملکرد‌هایی از قبیل استاپ، پلی، تراک قبلی و بعدی را در هنگام استفاده از محتوای چند‌رسانه‌ای در اختیار کاربر می‌گذارد. دو کلید اسکرولی در بالای محصول قرار دارد که یکی برای تغییر صدا و دیگری برای افزایش، کاهش و یا محو کامل نور پس زمینه تمام کلید‌هاست.
و اما فناوری anti-ghosting گیگابایت؛ اصلا نگران فشار چندین کلید به طور همزمان نباشید. گیگابایت مدعی است که در این محصول فشار 64 کلید به طور همزمان امکان‌پذیر است. علاوه بر این ویژگی منحصربه‌فرد می‌توانید تا پنج ماکرو از تنظیم کلید‌ها را در حافظه مجتمع خود صفحه کلید ذخیره کند تا در هنگام نیاز از آنها استفاده شود. با استفاده از نرم‌افزار Ghost Macro Engine از ایجاد پروفایل‌های متفاوت، تامینگ کلید‌ها و بسیاری از موارد دیگر می‌توان بهره برد. کار با این نرم افزار بسیار ساده است.  به طور کل اگر با صفحه کلید‌های مکانیکی آشنا هستید و مزیت‌های آن را می‌شناسید، و اگر هم با این محصولات آشنا نیستید حتما به سراغ این محصولات بروید تا عقایدتان در مورد صفحه کلید‌های مکانیکی برای همیشه تغییر کند. صفحه کلید Aivia Osmium گیگابایت را می‌توان به زودی در بازار‌های معتبر کشور با گارانتی آواژنگ خریداری کرد.
فناوران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :