آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10723
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 10:16
تعداد بازدید : 749

با مشارکت 7 دستگاه و وزارتخانه دولتی :

طرح بزرگ «رمز» در فضاي مجازي به اجرا در می آید

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طرح بزرگ علمی و فناورانه "رمز" در یازدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد و اعضای این شورا تصویب كردند كه این طرح به شكل مشاركتی انجام شود.

فناوران - یازدهمین جلسه شورای عتف با حضور وزیر علوم، وزیر ارتباطات، جانشین وزیر دفاع و روسای دانشگاه‌های تهران برگزار شد.
 محمد مهدی‌نژاد نوری ادامه داد: دراین جلسه سه موضوع مورد بررسی و تصویب قرار گرفت كه یكی از موضوعات طرح "رمز" بود كه قرار شد این طرح با همكاری هفت دستگاه از جمله وزارتخانه‌های ارتباطات، علوم، دفاع، صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی‌ و فناوری رییس جمهوری و بانك مركزی اجرا شود.
 وی گفت: در این جلسه اعضا تصویب كردند كه طرح رمز به شكل مشاركتی انجام شود. همچنین مقرر شد كه این طرح در كمیسیون تخصصی مربوطه و بعد در كمیسیون دایمی‌ شورای عالی عتف بررسی شود و اعضا نسبت به آنكه آیا این طرح می‌تواند در زمره یك طرح كلان قرار بگیرد، تصمیم‌گیری كنند.
مهدی‌نژاد در مورد اهمیت بحث رمز گفت: با توجه به تهدیدات زیادی كه وجود دارد بحث رمز برای ایجاد امنیت تبادل اطلاعات در فضای مجازی بسیار كلیدی است و این موضوع را نمی‌توان از خارج كشور وارد و یا تهیه كرد.
وی تاكید كرد: قطعا باید دانش این رمز بومی‌باشد و در داخل كشور ایجاد شود.
مهدی‌نژاد نوری افزود: نخستین موضوعی كه در جلسه شب گذشته مطرح شد در مورد سیاست‌ها و اولویت‌های شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در حوزه پژوهش و فناوری بود.
وی خاطرنشان كرد: طبق قانون برنامه پنجم و بند 89 قانون بودجه سال 91، دستگاه‌های اجرایی باید نیم تا سه درصد از منابع خود را برای فعالیت‌های پژوهشی بر اساس سیاست‌ها و اولویت‌های ابلاغی از سوی شورای عتف صرف كنند.
 مهدی‌نژاد گفت: در جلسه شب گذشته بحث سیاست‌ها در چهار بند تصویب شد و اولویت‌های پژوهشی با چند توصیه از جمله تلاش برای فشرده سازی تعداد اولویت‌ها، تقسیم اولویت‌ها به دو دسته الف و ب (ترجیح اول و دوم) و تعیین اینكه كدام اولویت به بحث اقتصاد مقاومتی كمك می‌كند، مورد تصویب قرار گرفتند.
وی افزود: اولویت‌های پژوهشی در دو سال گذشته توسط كمیسیون‌های تخصصی با نگاه مزیت‌ها، نیازها، توانمندی‌ها و اسناد بالادستی در 10 كمیسیون علوم انسانی، صنایع، انرژی، دفاع، امنیت، سیاست خارجی، مدیریت و اقتصاد، علوم پایه، سلامت و كشاورزی استخراج شدند.

طرح "رمز" به شكل مشاركتی اجرا می‌شود
 معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم گفت: همچنین در جلسه شب گذشته مقرر شد كه تضمین‌های لازم برای پیاده‌سازی سیاست‌های مصوب تعیین و مجموعه آنها ابلاغ شود.
مهدی‌نژاد خاطرنشان كرد: مجموعه سیاست‌های مصوب به كمیسیون دایمی ‌شورای عالی عتف ارایه می‌شود تا در جلسه بعدی این كمیسیون آنها نهایی و به دستگاه‌های مختلف طبق زمان پیش‌بینی شده در قانون ابلاغ شوند.
دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سومین موضوع مطرح شده در یازدهمین جلسه شورای عالی عتف، موضوع درخواست استانداری یزد برای ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در استان یزد بود. در این جلسه طرح مطالعات امكان سنجی و طراحی مفهومی‌این منطقه مورد تصویب قرار گرفت.
مهدی‌نژاد نوری خاطرنشان كرد: همچنین در جلسه شب گذشته مطرح شد كه به منظور به تعویق نیفتادن درخواست‌های بعدی هر استانی كه درخواست ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری داشته باشد، ابتدا درخواست در كمیسیون دایمی ‌شورای عالی عتف بررسی شود و این كمیسیون مجوز انجام مطالعات امكان‌سنجی و طراحی مفهومی‌ را بدهد.
 وی ادامه داد: سپس نتیجه این مطالعات دوباره در كمیسیون دایمی ‌بررسی شود و در صورت جذاب بودن در شورای عالی عتف مطرح شود تا استان مورد نظر بتواند مجوز نهایی را دریافت كند.
دبير شوراي عالي عتف از تصويب اولويت‌ها و سياست‌هاي شورا، تصويب مرحله‌ امكان‌سنجي و طراحي مفهومي ايجاد منطقه‌ ويژه علم و فناوري در استان يزد و بررسي طرح بزرگ رمز در فضاي مجازي و تصويب آن در صورت بررسي و تاييد در كميسيون‌هاي تخصصي و دایمي شورا تا ماه آينده و تصويب آيين‌نامه‌ رتبه‌بندي و تاسيس شركت‌هاي دانش بنيان خبر داد.
 دكتر محمد مهدي‌نژاد نوري در خصوص برگزاري يازدهمين جلسه شوراي عالي عتف و دستاوردها و مصوبات آن گفت: دوشنبه شب يازهمين جلسه‌ شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري با حضور وزراي علوم تحقيقات فناوري و ارتباطات و فناوري اطلاعات و همچنين جانشين وزير دفاع و جمعي از معاونان ديگر وزرا برگزار شد كه در آن موضوعات مختلفي مورد بررسي قرار گرفت.
 وي افزود: سياست‌ها و اولويت‌هاي شوراي عالي عتف در حوزه‌ پژوهش و فناوري يكي از موضوعاتي بود كه در اين جلسه به بحث و بررسي گذاشته شد و از آنجا كه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه كشور و بند 89 قانون بودجه‌ سال 91 دستگاه‌هاي اجرايي موظف به اختصاص نيم تا سه درصد منابع خود به فعاليت‌هاي پژوهشي كشور بر اساس سياست‌هاي ابلاغي شوراي عالي عتف هستند اين موضوع در يازدهمين جلسه‌ شوراي عالي عتف مورد بررسي قرار گرفت.
 معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: سياست‌ها و اولويت‌هاي شوراي عالي عتف كه پيش از آن توسط 10 كميسيون تخصصي علوم انساني، صنايع، انرژي، دفاع، امنيت و سياست خارجي، مديريت واقتصاد، علوم پايه، سلامت و كشاورزي استخراج شده بود در این جلسه مورد بررسي قرار گرفت. اين سياست‌ها در حوزه‌هايي مانند سياست‌هاي پشتيباني و نحوه هزينه‌كرد اعتبارات بود كه پس از بحث و بررسي واعمال تغييرات در چندين بند آنها به تصويب رسيد.
 به گفته وي همچنين چندين موضوع نيز در اين زمينه در دستور كار قرار گرفت كه مي‌توان به فشرده‌سازي اولويت‌ها اشاره كرد و همچنين بر اين اساس مقرر شد تا اين اولويت‌ها را به دو دسته‌ الف و ب (ترجيح اول، ترجيح دوم) تقسيم كنيم تا ضمن تعيين اين دو دسته بر اساس شاخص‌هاي مصرف در زمينه‌ اقتصاد مقاومتي هر يك از اولويت‌ها را طبقه‌بندي كنيم.
 مهدي‌نژاد نوري گفت: تدوين تضمين‌هاي لازم براي پياده‌سازي سياست‌هاي ابلاغي شورا يكي ديگر از موضوعاتي بود كه در دستور كار قرار گرفت و بر اساس مصوبه‌ شب گذشته شوراي عالي عتف بررسي نهايي اين سياست‌ها به كميسيون دایمي واگذار شد كه در جلسه‌ آينده آن را ابلاغ مي‌كنيم.
 دبير شوراي عالي عتف در خصوص ديگر موضوعات مطرح شده در جلسه‌ شورا گفت: ايجاد منطقه‌ ويژه علم و فناوري در استان يزد يكي ديگر از موضوعاتي بود كه در اين جلسه مورد بررسي قرار گرفت. استان يزد براي ايجاد اين منطقه مصوبه‌ هيات دولت را در سفرهاي استاني دريافت كرده بود و همچنين آيين‌نامه‌ نهايي آن در سال 89 در هيات دولت به تصويب رسيده و به وزارت علوم ابلاغ شده بود و بر اين اساس به شوراي عالي عتف واگذار شده بود.
 وي ادامه داد:‌ از آنجا كه پيشنهاد ايجاد اين منطقه از سوي استانداري به شوراي عالي عتف ارایه شد در جلسه‌ گذشته‌ كميسيون دایمي شوراي عالي عتف اين موضوع مورد بررسي قرار گرفت و به دليل آنكه اين طرح از پختگي لازم برخوردار نبود در همان جلسه مقرر شد تا ابتدا مراحل مطالعات امكان‌سنجي و طراحي مفهومي آن با حضور نمايندگان استانداري، پارك علم و فناوري و دانشگاه يزد انجام شود.
همچنين شوراي عالي عتف، قيد مكان را از آن حذف و اعلام كرد هر استان كه درخواست ايجاد منطقه‌ ويژه علم و فناوري  دارد مي‌تواند آن را به كميسيون دایمي شورا ارایه داده و بر اساس تفويض اختيار شوراي عالي عتف به كميسيون دایمي خود، اين كميسيون مي‌تواند مجوز مرحله‌ مطالعات امكان‌سنجي و طراحي مفهومي را ارایه دهد كه در صورت مورد تاييد قرار گرفتن اين مرحله در كميسيون شورا مجوز نهايي را ارایه خواهد داد. همچنين مرحله‌ امكان‌سنجي و طراحي مفهومي ايجاد منطقه‌ ويژه‌ علم و فناوري استان يزد به تصويب رسيد.
 مهدي‌نژاد نوري در ادامه گفت: هچنين برخي شركت‌ها در خارج از پارك‌هاي علم و فناوري وجود دارند كه مي‌توانند به عنوان شركت دانش بنيان فعاليت كنند و از تسهيلات موجود در اين زمينه بهره ببرند. اين شركت‌ها هم مي‌توانند از اين راهكار براي اخذ مجوز استفاده كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :