آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10722
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1391 10:4
تعداد بازدید : 586

حال و هوای یاهو گوگلی می شود

بعد از گذشت تنها دو هفته از ورود مریسا مه یر به یاهو به عنوان مدیر اجرایی این شرکت، نشانه هایی از تغییر و تحول در این شرکت دیده می شود. مریسا مه یر، اگرچه مدت زیادی نیست که در سمت مدیریت اجرایی یاهو شروع به کار کرده، اما به طور جدی قصد دارد این شرکت را تغییر داده و آن را بازسازی کند و البته به نظر می رسد که این تغییرات و راهکارهای تغییراتی وی مطابق با رسم و رسوم گوگل است و با این حساب، تا چند وقت دیگر شاهد گوگلی شدن یاهو خواهیم بود. بر همین اساس نیز واژه «یاهوگل» یا Yahoogle ساخته شده که نشان دهنده نزدیک شدن فرهنگ کاری این دو شرکت است. مه یر بیستمین کارمند استخدامی گوگل بود و عزیمت وی از این شرکت به یاهو تقریبا همه را غافلگیر کرد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: ZDNet و تلگراف

مه‌یر اعلام کرده که از این به بعد جلسات منظم و متعددی را در عصر جمعه‌ها با حضور همه کارمندان یاهو برگزار خواهد کرد که گفته می‌شود این راهکار را از گوگل وام گرفته است. اما برخی نیز معتقدند که کارهای اینچنینی امروزه تبدیل به استانداردی در بسیاری از شرکت‌های سیلیکون ولی شده است و شرکت‌هایی مانند یاهو با عدم اجرای چنین کارهایی، باعث دلخوری مهندسان‌شان شده بودند.
مه‌یر در اقدامی دیگر، غذاهای بخشی از این شرکت را رایگان کرده است. البته مجانی شدن غذا فعلا فقط به رستوران URL این شرکت محدود می‌شود URL در گذشته، فقط برخی نوشیدنی‌های رستوران مجانی بود و ساندویچ‌های مافین سفیده تخم مرغ و مرغ تری‌یاکی به کارمندان به قیمت 65/3 و 31/5 دلار فروخته می‌شد، ولی هم‌اکنون این غذاها به دستور مه‌یر رایگان شده‌اند. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های اینترنتی سیلیکون ولی قبلا همین سیاست را در پیش گرفته بودند، اما یاهو برای کاستن از هزینه‌ها چنین روشی را نمی‌پذیرفت. وی همچنین قصد دارد تغییراتی در نحوه چینش اشیا و افراد در ساختمان‌ها ایجاد کند تا آنها را جالب‌تر کرده و روح همکاری جمعی در یاهو به وجود آورد.
سایت AllThingsD ادعا کرده که مه‌یر همچنین قصد دارد تغییرات دیگری را نیز ایجاد کند تا نحوه کار کردن کارمندان و فضای دفاتر اصلی یاهو به کلی متحول شده و به دفاتر گوگل شبیه شوند. همان‌طور که می‌دانید گوگل به دلیل فرهنگ خاصی که در دفاتر خود دارد با آن کافی‌شاپ‌های بزرگ‌ش، دکورهای عجیب و غریب‌اش و حتی خودروهای تک نفره‌اش (segway) شهرت بسیاری دارد. چنانکه بسیاری از مهندسان به دلیل مشاهده همین فضاها و امکانات همواره کار کردن در گوگل را در آرزوهای خود می‌پروراندند و رویای رسیدن به این شرکت را داشتند. به خصوص دایر شدن دفتر جدید این شرکت در لندن با وسعت 40 هزار فوت مربع و فضای خارق‌العاده و مملو از خلاقیت‌اش که همه را به وجد آورده است. گفته می‌شود که چندین میلیون پوند صرف دکوراسیون این دفتر شده است و در آن، حتی اتاق‌هایی برای گوش کردن به موسیقی و فضاهایی شبیه به داستان‌های علمی- تخیلی ساخته شده است. مه‌یر اظهار امیدواری کرده که اقداماتی از این دست باعث افزایش انگیزه‌های کاری شود، هر چند در این زمینه تردیدهای جدی وجود دارد.
اصول مدیریتی خانم مدیرعامل
مه‌یر هم همانند هر مدیرعامل دیگری اصول و روشی برای مدیریت خود دارد که در ادامه می‌خوانید:
نوآوری همه چیز نیست
مه‌یر معتقد است که دو نوع روش مدیریتی برای برنامه‌ریزی امور وجود دارد. روش اول که در آن، مدیران ماه‌ها یا سال‌ها کار می‌کنند تا در نهایت یک محصول کامل و تمام عیار را طراحی کنند. شرکت‌هایی چون اپل با این شیوه مدیریتی کار می‌کنند. اما موضوع اینجاست که اگر این شرکت نتواند محصول خوبی ارایه دهد، تمام این تلاش‌ها به باد می‌رود و زمان و انرژی که صرف این کار شده بی‌نتیجه می‌ماند. روش دوم، روش مدیریت برنامه‌ریزی است که مه‌یر از آن استقبال می‌کند. در این روش، مدیر در پایان روز، وضعیت را تحلیل کرده و اگر لازم باشد فردای آن، نقص‌ها را برطرف کرده و کار را ادامه می‌دهد.
ایده‌ها به ذهن همه می‌رسد
مه‌یر می‌گوید: ما همیشه یک فهرست داخلی از ایده‌هایی که به ذهن کارمندان می‌رسد، داریم که همه افراد به آن دسترسی دارند و می‌توانند این ایده‌ها را ببينند. در واقع این فهرست همانند یک صندوق رای‌گیری است که هر کسی می‌تواند نظرش را درباره بد یا خوب بودن این ایده‌ها بیان کند. این نظرها می‌تواند در نهایت ما را به سمت انتخاب و به‌کارگیری ایده‌های خوب و کارآمد راهنمایی کند.
رویاهای‌مان را دنبال کنیم
مه‌یر می‌گوید: از سال 2000 به بعد همه مهندسان گوگل اجازه داشتندکه 20 درصد از زمان کاری‌شان را برای هر چیزی که دوست دارند صرف کنند. با این کار به آنها اجازه دادیم که رویا پردازی‌ کنند و روی رویاهای خلاقانه‌شان کار کنند. با این کار سعی داریم به آنها نشان بدهیم که به ایده‌ها و رویاهای‌شان اعتماد داریم و می‌خواهیم این رویاها به حقیقت بپیوندند.
همه پروژه‌ها ارزش بررسی کردن دارند
مه‌یر می‌گوید: اریک اشمیت به من گفت که هر پروژه‌ای می‌تواند در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مورد بررسی قرار گیرد، چون ممکن است در این بررسی‌ها به نتایج خوبی برای محصولات آینده‌مان برسیم. در ابتدا به این امر شک داشتم، اما با تجربه متوجه شدم که با این کار به نیاز کاربران نزدیک‌تر می‌شویم.
ما هر کسی را که با استعداد باشد، استخدام می‌کنیم
مه‌یر می‌گوید: من همواره در پی یافتن افراد خلاق و فعال هستم و هیچ محدودیتی برای استخدام چنین افرادي قایل نمی‌شوم. این افراد تضمینی برای رشد آینده یک گروه کاری و البته یک شرکت هستند و به همین دلیل نمی‌شود به راحتی از آنها صرف نظر کرد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :