آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10658
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1391 11:11
تعداد بازدید : 3581

بازی های رایانه ای سومین صنعت پول ساز جهان

بازی های رایانه ای سومین صنعت پول ساز جهان به شمار می آید و طبق اعلام مسوولان، سال 88، حدود 37 میلیون نسخه بازی رایانه ای و کنسولی در کشور به فروش رسیده و در پنج سال گذشته حدود 100 بازی رایانه ای تولید شده است.

ایسنا- محمدامین حاجی‌هاشمی یک کارشناس بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد: در نشست آموزشی «واکاوی بازی‌های رایانه‌ای» در تحلیل تاثیرات بازی‌ها گفت:  برخلاف حالت فعل پذیر تماشای تلویزیونی، بازی‌های الکترونیکی جنبه فعال بودن را اضافه کرده‌اند که اثر پرداختن به بازی‌ها را تشدید می‌کند. در بازی‌های رایانه‌ای هدف تنها کودکان و نوجوانان نیستند بلکه بزرگسالان نیز درگیر این مساله می‌شوند.
حاجی‌هاشمی از جمله اثرات سو بازی‌های کامپیوتری را همزادپنداری کاربران با شخصیت‌های بازی‌ها دانست و تصریح کرد: تروریست نروژی که حدود 100 نفر را به قتل رسانده بود ادعا کرد ایده‌های نظامی خود را از بازی
 call of duty : modern warfare 2 گرفته است.
این کارشناس بازی‌های رایانه‌ای بیان کرد: این بازی‌ها ابتدا خود را بی‌طرف اعلام می‌کنند اما در بازی به صورت آرام و نرم کاربر را همراه خود و با کلی گویی دنیا را به دو یا سه قطب تقسیم کرده و به دنبال تغییر پیش فرض‌ها و پس زمینه‌های فکری کاربر هستند و برای این تغییر هم هیچ عجله‌ای ندارند.
وی افزود: این بازی‌ها معمولا داستان را به سرعت از جلوی چشم کاربر عبور می‌دهند و بسیار دقیق از مکان‌ها و اشخاص حقیقی، نام و هدف‌شان و القای سریع و صریح بر روی چگونگی رویدادها تمرکز دارند و بحث اصلی‌شان بر تحولات در منطقه خاورمیانه است.
حاجی‌هاشمی با اشاره به بازی‌هایی همانند سیمز به عنوان پرفروش‌ترین بازی دنیا که 100 میلیون نسخه به فروش رساند، گفت: این بازی تمامی لحظات زندگی را شبیه سازی کرده و خداوند و معنویت را به طور کامل حذف کرده است و یا نسخه اول بازی آیین قاتل assassins creed که سال 2007 منتشر شد و به عنوان بهترین بازی ماجراجویی دنیا شناخته شده، در این بازی به تدریج مسلمانان را پایه‌گذاران تروریسم معرفی می‌کنند.
وی با اشاره به بازی بتلفیلد 3 که آبان ماه سال گذشته توسط یک شرکت آمریکایی منتشر شد، خاطرنشان کرد: در این بازی آمریکا باید برای مقابله با یک گروه تروریستی وارد سلیمانیه عراق شود و سپس به ایران لشکرکشی می‌کند تا فردی به نام سلیمان را از بین ببرد، سلیمان در این بازی یک ایرانی معرفی می‌شود که قصد حمله اتمی به آمریکا را دارد.
حاجی‌هاشمی در پایان نشست تصریح کرد: غرب پیش از برپایی هر جنگی، بازی آن را طراحی کرده و اذهان را آماده می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :