آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10651
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1391 10:31
تعداد بازدید : 765

حراج حق امتیاز اختراع‌های غول ورشکسته

شرکت های فناوری به جان کداک افتادند

گفته می شود در پی ادامه ورشکستگی شرکت کداک، چندین شرکت از جمله اپل و گوگل برای تصاحب یکهزار و 100 امتیاز انحصاری این شرکت با یکدیگر وارد رقابت شده اند.

 

T3- چندی پیش و به دنبال مشکلات مالی و ورشکستی، کداک چراغ سبز به خریداران اختراع‌های ثبت ‌شده‌اش نشان داد. حالا اپل، گوگل و مایکروسافت و سه شرکت تولیدکننده تلفن‌های هوشمند به دنبال خرید یکهزار و 100 پتنت (اختراع ثبت‌شده) کداک هستند. جالب است که اپل و مایکروسافت در یک گروه و گوگل و سه تولید کننده تلفن‌های هوشمند آندروییدی یعنی ال‌جی، HTC و سامسونگ نیز در جناح دیگر قرار گرفته‌اند. در همین راستا قرار است مزایده‌ای در تاریخ ۸ اوت برگزار شود و پتنت‌ها در دو بسته مختلف به فروش گذاشته شوند. بسته اول شامل پتنت‌هایی است که در ارتباط با گرفتن و پردازش تصاویر روی دوربین‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هاست و بسته دوم در مورد ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل تصاویر است. به نظر می‌رسد که گروه اول ارزش بیشتری داشته باشد.
خرید پتنت‌های کداک به هر کدام از دو شرکت اپل و گوگل این امکان را می‌دهد تا در نبرد بر سر اختراع‌های ثبت شده در جایگاه بهتری قرار گرفته و موقعیت خود در بازار تلفن‌های هوشمند را تثبیت کنند. در سال‌های اخیر اپل و گوگل بر سر طراحی موبایل و نرم‌افزار، نبردهای بزرگی داشته‌اند و تصاحب پتنت‌های کداک باعث استحکام و کاهش آسیب‌پذیری جایگاه هر کدام از دو شرکت می‌شود.
علاوه بر این، تصاحب این امتیازهای انحصاری به گوگل و اپل اجازه می‌دهد فناوی‌های جدیدی را در دستگاه‌های الکترونیکی خود مانند تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل مورد استفاده قرار دهند.
کداک اعلام کرده که پتنت‌های این شرکت حدود 6/2 میلیارد دلار ارزش دارند. اما تحلیلگران معتقدند که مزایده با قیمتی که کداک مدنظر دارد به پایان نخواهد رسید و قیمت نهایی پایین‌تر از 6/2 میلیارد دلار خواهد بود. اکثر یکهزار و 100 اختراع ثبت شده کداک مربوط به دوربین هستند که امروزه به یکی از کلیدی‌ترین قابلیت‌های تلفن هوشمند بدل شده است.
این در حالی است که گوگل به تازگی نخستین تبلت خود با نام Nexus 7 را وارد بازار کرد تا از علاقه خود به ورود در بازار سخت‌افزار خبر دهد. غول تبلیغات اینترنتی همچنین با برند نکسوس تاکنون سه گوشی هوشمند را هم وارد بازار کرده است. نخستین گوشی گوگل با همکاری HTC و دو گوشی دیگر با همکاری سامسونگ ساخته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :