آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10629
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1391 11:41
تعداد بازدید : 1046

قائم مقام کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران خبر داد:

پیگیری تعرفه محاسبه کیلویی تجهیزات شبکه از طریق وزارت صنعت و ریاست جمهوری

قائم مقام کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران گفت: در حال پیگیری لغو محاسبه نرخ تعرفه تجهیزات شبکه به صورت کیلویی هستیم.

فناوران- علیرضا صالحی افزود: بر اساس نگارش جدید کتاب تعرفه واردات و صادرات کالا که در تیرماه سال جاری منتشر شده است، تعرفه واردات تجهیزات شبکه بر مبنای چهار درصد از ارزش کالا و یا به ازای هر کیلوگرم ۱۵ هزارتومان، هر کدام که بیشتر باشد، محاسبه می‌شود.
وی ادامه داد: علت اصلی این تصمیم کسب درآمد گمرکی بیشتر از تجهیزات شبکه مورد استفاده در خانه است. این تجهیزات با قیمت بسیار پایین حدود 10 دلار وارد کشور شده و با قیمت پایینی در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. با توجه به تعرفه چهار درصدی، درآمد گمرک از این محل حدود 40 سنت می‌شد. اما با محاسبه کیلویی این تجهیزات و با فرض وزن حدود 800 گرمی، گمرک درآمدی حدود 12 هزار تومان خواهد داشت.
صالحی با اشاره به اینکه این افزایش تعرفه سبب می‌شود محصولات این حوزه گران‌تر به دست مصرف کننده برسد گفت: این موضوع باعث کندی توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در کشور به ویژه در میان خانوارها می‌شود.
قائم مقام کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهرن ادامه داد: حتی کالاهایی با قیمت 300دلار که سه کیلو وزن داشته باشد هزینه ترخیص آن به صورت کیلویی به صورت سه برابر خواهد شد و بسیار ناعادلانه خواهد بود.
صالحی با بیان اینکه حضور نداشتن نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در کمیسیون ماده یک سبب اتخاذ تصمیمات اینچنینی می‌شود گفت: تعدادی از واردکنندگان تجهیزات شبکه به صورت مکتوب اعتراض خود را به رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای داده‌اند و سازمان نیز کمیسیون شبکه را مامور پیگیری برای حل این مشکل کرده است.
وی ادامه داد: به همین دلیل کمیسیون شبکه با مسوولان ذی‌ربط وارد مذاکره شده است. البته گمرک مجری این قانون است و حل این مشکل باید از جای دیگری پیگیری شود.صالحی گفت: به همین دلیل موضوع را از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون ماده یک و همچنین از طریق نهاد ریاست جمهوری پیگیری کرده‌ایم.
قائم مقام کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه این قانون قیمت تمام شده برخی محصولات این حوزه را بیش از صد در صد افزایش داده است، اظهار امیدواری کرد با پیگیری‌های این کمیسیون این مشکل حل شود.وی ادامه داد: محاسبه این تعرفه جدید همچنین مشکلات زیادی را برای کالاهایی که پیش از تیرماه و ابلاغ قانون جدید وارد شده‌اند ایجاد کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :