آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10478
تاریخ انتشار : 31 تیر 1391 18:37
تعداد بازدید : 1736

مودیلیانی؛ نقاش عاصی

آمادئو کلمنته مودیلیانی نقاش یهودی تبار ایتالیایی بود که بیشتر دوران عمر ۳۵ ساله اش را در فرانسه گذراند.

موسیقی

آزاده رستمی-آرشیتکت

او خیلی زود نقاشی را با هنر فیگوراتیو شروع کرد و سپس به هنر مدرن روی آورد. شاخصه کارهای او در نظر گرفتن گردن‌های باریک و چشم‌های ریز برای مدل‌هایش بود. مودیلیانی علاوه بر نقاشی آثاری در زمینه مجسمه‌سازی نیز خلق کرد.
هنر او از رنسانس ایتالیا تاثیر گرفت و نقاشانی چون هنری لوترک و جیووانی بولدینی. اگرچه تبحر عمده او در رسم پرتره بود اما آنجا که به‌خاطر استادش میچلی مجبور به طراحی از منظره بود بیشتر کارهایش از کوبیسم الگو می‌گرفت و شبیه به کارهای سزان بود. همچنین مودیلیانی در طراحی پیکرهای برهنه نیز تبحر خاصی داشت.تفکرات نیچه بر او و سبکی که برای زندگیش در پیش گرفت که لذت‌گرایی بود، بی‌اثر نبودند. همچنین بسیار تحت تاثیر ادبیات فاخر بود و آثار شارل بودلر و لوترامو را مطالعه می‌کرد.
در ۲۲سالگی به پاریس که شهر آرزوهایش بود رفت اما ظرف یک‌سال از یک هنرآموز شیک و فاخر تبدیل به یک ولگرد معتاد به الکل و مواد مخدر شد. در حدی‌که همسرش ژان به مرتب کردن سر و وضع او می‌رسید. این نقاش کولی‌صفت هیچ‌گاه پای‌بند ایسم‌های رایج زمان خودش نبود و سبک خاص خود را داشت. مودیلیانی در سن ۳۵ سالگی در اثر بیماری سل و سرطان ریه درگذشت. پس از مرگش بود که بازار هنر به او روی خوش نشان داد و تابلوهای او که مفلس مرده بود در معاملات میلیون دلاری به‌فروش رفتند.
مورخان هنری غرب هم که بیشترشان مسیحی بودند به‌خاطر تعصبات مذهبی از کنار نام او گذشتند و او در مقایسه با پیکاسو نقاش هم‌دوره خودش در حاشیه ماند، در حالی‌که آثارش از حیث ارزش و خلاقیت کم از معاصرانش نداشت.
در سال ۲۰۰۴ نیز فیلمی به‌نام مودیلیانی بر اساس زندگی او توسط میک دیویس با بازی اندی گارسیا (مودیلیانی) و امید جلیلی (پیکاسو) ساخته شد که دیدن این فیلم را به‌علاقه‌مندان هنر به‌ویژه این نقاش عاصی پیشنهاد می‌کنم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :