آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10476
تاریخ انتشار : 31 تیر 1391 18:34
تعداد بازدید : 630

حال دریاچه بد است

بالاخره فاجعه ای که کارشناسان بارها درباره آن هشدار داده بودند، به وقوع پیوست. در هفته های گذشته خبرهای غیررسمی درباره آغاز طوفان های نمک در اطراف دریاچه ارومیه منتشر شد.

جامعه

بهنام صابر نعمتی

 بر اساس آنچه برخی سایت‌های محلی منتشر کردند طوفان نمک اطراف دریاچه ارومیه چنان بوده که تعدادی از ساکنان منطقه وادار به مهاجرت اجباری شدند.
 همچنین برخی سایت‌های استان آذربایجان غربی نیز تصاویری از شکل‌گیری نخستین طوفان‌های نمکی دریاچه ارومیه منتشر کردند.
طی 13 سال گذشته شش متر کاهش سطح داشته‌ است. اختصاص 90 درصد منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، تبخیر زیاد در پی گرم شدن هوا و برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی در پی حفر چاه از اصلی‌ترین دلایل خشک شدن این دریاچه هستند.
کارشناسان ابراز داشته‌اند در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد.
 چندی پیش خبر رسید که محمود احمدی‌نژاد در جلسه شورای عالی آب بر حل مشکل کمبود آب دریاچه ارومیه تاکید کرده است که بر این اساس قرار بر این شد که طرح‌های انتقال آب بین حوزه‌ای به منطقه ارومیه برای حل مشکل آب این دریاچه سرعت گیرد.
 بر این اساس مقرر شد دو طرح بزرگ انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال 91 اجرایی شود، اما امروز که حدود چهار ماه از سال 91 گذشته است و گرمای تابستان به اوج می‌رسد، هیچ عملیات ویژه‌ای برای انتقال آب به دریاچه اجرا نشده است.
به گفته نادر قاضی‌پور یکی از نمایندگان ارومیه سطح آب دریاچه ارومیه امسال نسبت به سال گذشته نیم متر پایین‌تر رفته است که این از وخامت وضعیت دریاچه حکایت دارد.
این‌طور که پیداست راهکارهای نجات دریاچه ارومیه از خشک شدن کامل تنها روی کاغذ هستند و هیچ کدام از آنها تاکنون اجرایی نشده‌اند تا وضعیت دومین دریاچه آب شور دنیا هر روز بدتر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :