آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10463
تاریخ انتشار : 31 تیر 1391 17:55
تعداد بازدید : 1363

با اعطای مجوز به شرکت امن افزارگسترشریف

نخستین مرکز میانی خصوصی صدور گواهی دیجیتال راه اندازی شد

شرکت “امن افزار گستر شریف” نخستین مرکز میانی خصوصی صدور گواهی دیجیتال(CA) را با دریافت تاییدیه و مجوز از وزارت صنعت معدن و تجارت راه اندازی کرد.

فناوران- درمراسمی که چهارشنبه گذشته برگزار شد، شرکت امن افزار گستر شریف به عنوان نخستین شرکت خصوصی مجوز راه اندازی مرکز میانی صدور گواهی امضای دیجیتال  (CA)  را دریافت کرد. پیش از این، مرکز گواهی دیجیتال وزارت صنعت معدن وتجارت تنها مرکز میانی کشور بود.
در مراسمی که با حضور نمایندگان قوه قضاییه، اتاق بازرگانی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و وزارت اطلاعات رسما به بهره برداری رسید و مجوز فعالیت آن به شرکت امن افزار گستر شریف اعطا شد.
در این مراسم علیرضا منافی مدیرعامل شرکت امن افزار گستر شریف با تاکید براینکه این مرکز تمامی مسائل امنیتی مربوط به احراز هویت در امضای دیجیتالی و اظهار نامه های مالیاتی شرکتهای فعال در عرصه تجارت الکترونیکی را پشتیبانی می‌کند، گفت: صدور گواهی امضای دیجیتال در کاهش جرایم رایانه ای در کشور و مباحث مربوط به امنیت فضای تبادل اطلاعات بسیار می تواند موثر واقع شود.
منافی درباره تاریحچه فعالیت امن افزارگسترشریف در این حوزه گفت: ورود ما به حوزه امضای دیجیتال به سال 1381 باز می گردد و در این مدت به صورت متمرکز روی موضوع زیرساخت کلید عمومی (PKI) کار کردیم و انواع محصولات و خدمات بومی از جمله توکن امن افزار را با نام “پارس کی” تولید کردیم که در رده بندی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی این توکن بالاتر از رقبای خارجی در رده اول قرار گرفته است.
وی افزود: نرم افزار پارس ساین (Pars sign) نیز به عنوان زیرساخت نرم افزاری امضای دیجیتال توانسته پس از گذراندن 9 ماه تست و بررسی، گواهی سطح 3 را از مرکز ریشه در اسفند سال قبل اخذ کند.منافی گفت: در حوزه خدمات نیز سایت "پارس ساین" خدمات صدور امضای دیجیتال را از سال 81 در سطح صفر (آزمایشی) آغاز کرد.
وی با بیان اینکه خدمات زیرساخت کلید عمومی (Public Key Infrastructure یا PKI)  متنوع است و مواردی مثل انکارناپذیری، یکپارچپی، محرمانگی و احراز هویت را شامل می شود، گفت در این میان امضای دیجیتال از بقیه خدمات شناخته شده تر است.
 به این ترتیب ارائه گواهی دیجیتال به بخش خصوصی، بخش دولتی و افراد حقیقی و حقوقی، انجام امور مربوط به ثبت الکترونیکی و احراز هویت و امضای دیجیتال از جمله خدماتی است که از این پس در CA امن افزار شریف انجام می‌شود و شرکت های فعال در عرصه تجارت الکترونیکی می توانند با دریافت گواهی از این مرکز، نسبت به راه اندازی دفتر صدور گواهی الکترونیکی (RA)  نیز اقدام کنند. ضمن اینکه مقرر شده است مرکز میانی دولتی از این پس به خصوصی ها خدمات گواهی دیجیتال ارایه ندهد.
به گفته مدیرعامل امن افزار شریف، هدف گذاری این شرکت فروش گواهی دیجیتال به 20 هزار فرد حقیقی و حقوقی تا پایان سال 91 است.
PKI چیست؟
زیرساخت کلید عمومی (PKI)، یک سیستم برای ایجاد، ذخیره سازی و توزیع امضا‌های دیجیتال است که به منظور بررسی یک کلید عمومی منحصر به فرد متعلق به نهاد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرساخت کلید عمومی، گواهی‌های دیجیتال را که حاصل نگاشت کلید‌های عمومی به هویت افراد است، ایجاد کرده و این گواهی‌ها را در یک مخزن مرکزی، به طور امن نگهداری می‌کند و اگر لازم باشد، آنها را باطل می‌کند. PKI مقدمه‌ای است برای الصاق کلید عمومی به هویت کاربر، که با استفاده از یک مرکز صدور گواهی (CA) انجام می‌گیرد. نسبت دادن کلید عمومی به هویت افراد مطابق با یک روند ثبت و صدور انجام می‌شود و مسوولیت تضمین درستی در PKI بر عهده مرکز ثبت نام یا RA است. مرکز ثبت نام یا RA، با استفاده از روش تضمین عدم انکار، از کلید عمومی مختص هر فرد، اطمینان حاصل پیدا می‌کند.
  زیرساخت کلید عمومی از موارد زیر تشکیل شده‌است:
 مرکز صدور گواهی (CA) که گواهی های دیجیتال را صادر و تایید می‌کنند.
 مرکز ثبت نام گواهی (RA) که هویت کاربرانی متقاضی اطلاعات از CA را بررسی می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :