آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10431
تاریخ انتشار : 31 تیر 1391 12:21
تعداد بازدید : 698

گام نخست شوراي عالي فضاي مجازي

هفدهم اسفندماه سال گذشته شوراي عالي فضاي مجازي با حضور اعضاي عالي رتبه اش تشكيل شد. شكل، ساختار و شخصيت هاي حقيقي و حقوقي حاضر در اين شورا نگاه هاي زيادي را به خود معطوف كرد؛ به نحوي كه همگان در انتظار رويدادهايي به بزرگي جايگاه اين شورا هستند.

علی شمیرانی

اگرچه در تشكيل شوراي مذكور اشاره‌اي به حذف يا ادغام نهادي نشده است، با توجه به تنوع بسیار فعالیت‌های تصدی‌گرایانه حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، انتظار آن مي‌رود كه شوراي عالی فضای مجازی خونی تازه در رگ‌های اين حوزه بدمد. اما اكنون كه نزديك به پنج ماه از تشكيل اين شورا مي‌گذرد و چشم‌ها به نخستين خروجي شوراي جديد دوخته شده، شواهد گوياي اتفاقات ديگري است.
در خبرها آمده است که دبير اين شورا از وزارت ارتباطات ‌خواسته، مدارک و مستندات طرح اپراتور چهارم را برای بررسی به شورای‌عالی فضای مجازی ارايه دهد. جالب آنكه دبير شورا در حالي نخستين گام عملي اين شورا براي بررسي يك طرح را برمي‌دارد كه اين روزها دچار حواشي زيادي با وزارت ارتباطات شده است. كشمكش دبير شورا با وزارت ارتباطات بر سر جدا كردن مركز تحقيقات ICT از اين وزارتخانه، در نهايت كار را به جايي رسانده كه به نوشته يك خبرگزاري كشور رييس سابق مركز تحقيقات ICT و دبير فعلي شوراي عالي فضاي مجازي، اتاق كار خود در اين مركز را به رییس جدید تحويل نمي‌دهد!
به نظر می‌رسد اين شورا هنوز كار خود را آغاز نكرده درگير حواشي شده است؛ حاشيه‌هايي كه اگر ادامه يابد، شان و جايگاه شوراي عالي فضاي مجازي را دچار خدشه مي‌كند. از سوي ديگر گذر زمان و رخ ندادن موضوعي در حد قد و قواره اين شورا، مي‌تواند در بلند مدت كاركرد آن را در حد شوراهاي راكد و نيمه راكد حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات تنزل دهد.
از سوي ديگر نخستين پرونده‌اي هم كه اين شورا قصد طرح و بررسي آن را دارد، اندكي تامل برانگيز است. به اعتقاد نگارنده اپراتور چهارم يكي از ده‌ها پروژه خرد و كلان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات است كه اگر اين شورا قصد بررسي آن را داشته باشد، باید توان زيادي را مصروف سازد. اگرچه مشخص نيست در خصوص پروژه مذكور دقيقا چه چيزي و از چه جنبه‌اي در شوراي عالي فضاي مجازي بايد مورد بررسي قرار گيرد.
خلاصه، تصور بر اين بود كه جنس خروجي‌هاي شورايي در اين سطح چيزي در حد تصميم سال 1380 شوراي عالي انقلاب فرهنگي با عنوان «مقررات و ضوابط شبكه‌هاي اطلاع‌رساني رايانه‌اي» باشد، سياستي كلان در حوزه فضاي مجازي كه تاكنون نيز مورد استناد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :