آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10379
تاریخ انتشار : 28 تیر 1391 12:28
تعداد بازدید : 362

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی

نرخ سود سپرده ها تغییر نمی کند

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تدوین گزارش سه ماهه بانک مرکزی درخصوص وضعیت اقتصادی کشور، گفت: به نظر نمی رسد با توجه به شرایط پولی اقتصاد کشور در نرخ های سود بانکی تغییر کند.

خبرگزاری فارس- ابوالفضل اکرمی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی اعلام کرده هر سه ماه یک‌بار پس از بررسی شرایط اقتصادی برای تغییر در برخی سیاست‌های پولی از جمله نرخ سود بانکی اعمال نظر خواهد کرد. آیا این گزارش نهایی شده و نتیجه آن چه بوده است، گفت: این گزارش طبق روال گذشته تنظیم شده و متناسب با نتیجه گزارش سیاست‌های پولی تجدید نظر خواهد شد که این از وظایف شورای پول و اعتبار است.
اکرمی افزود: همانطور که در دی‌ماه سال گذشته طرح افزایش سود سپرده در شورای پول و اعتبار مطرح شد، این بار هم این گزارش در شورا مطرح خواهد شد، اما با توجه به شرایط اقتصادی جدید کشور فعلا برنامه‌ای برای تغییر سیاست‌های پولی از جمله نرخ سود سپرده و تسهیلات نیست.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی گفت: به نظر نمی‌رسد با توجه به شرایط پولی اقتصاد کشور در نرخ‌های سود بانکی تغیر کند؛ هم‌اکنون کاهش نرخ سود بانکی قطعا به صلاح اقتصاد کشور نخواهد بود.
حذف صفرها تا قبل از سال 93 شدنی نیست
وی در مورد آخرین خبر‌ها از طرح اصلاح پول ملی، گفت: یکی از مجراهای انتخاب نام واحد پولی نظرسنجی عمومی است، اما جواب نهایی را از آن نخواهیم گرفت و برای انتخاب نام واحد پولی از شرایط مختلفی از جمله مقبولیت عمومی، تلفظ سهل و آسان و همچنین مشورت با فرهنگستان زبان نیز استفاده خواهیم کرد. وی افزود: در لایحه پیشنهادی هم نامی اعلام نشده تا اینکه به جمع‌بندی نهایی برسیم و زمانی که این طرح نهایی شد، براساس میزان مقبولیت، نام واحد پولی کشور مشخص می‌شود.
مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در واکنش به این نکته که به نظر می‌رسد، گزینه مطلوب برای بانک مرکزی، واحد پولی اصلی تومان و فرعی ریال است، گفت: انتخاب نام واحد پولی براساس مقبولیت عمومی و تلفظ سهل و آسان آن تعیین خواهد شد
وی گفت: نظرسنجی بانک مرکزی به صورت اینترنتی و مراجعه به مردم انجام شده که در برخی مواقع نتایج متفاوتی با یکدیگر داشته است؛ بنابراین به جمع‌بندی برای نام واحد پول ملی نرسیده‌ایم و این موضوع در بانک مرکزی در حال بررسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :