آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10378
تاریخ انتشار : 28 تیر 1391 12:18
تعداد بازدید : 398

فاز نهايي تسويه حساب ارزي بانك مركزي با بانك ها كليد خورد

با به اتمام رسيدن بررسي هاي بانك مركزي از مصارف ارزي بانك ها، بانك ها در انتظار تحقق وعده بانك مركزي مبني بر تسويه حساب ارزي تا پايان تير ماه امسال هستند.

ایسنا- بعد از آنكه رييس كل بانك مركزي خرداد ماه امسال (سه ماه پس از برداشت بانك مركزي از حساب بانك‌ها) در مورد اين موضوع لب به سخن گشود، برخي مديران عامل بانك‌ها نيز در اين مورد صراحتا اعلام كردند كه انحرافي در مصارف ارزي بانك‌هاي تحت مديريت آنها نبوده است.
 با وجود اين، به دليل شبهه‌اي كه رييس كل بانك مركزي در مورد آن نسبت به بانك‌ها سخن گفته بود بررسي‌ها و كنكاش از عملكرد ارزي بانك‌ها آغاز شد و طبق سخنان يكي از مديران بانكي اين بررسي به نظر تمام شده مي‌رسد.
 مديرعامل بانك كارآفرين در اين مورد گفت: تا آنجايي كه من اطلاع دارم بازرسان بانك مركزي در بانك‌هاي مختلف حضور پيدا كرده و به اين مساله‌ رسيدگي كردند و در شرف انتهاي رسيدگي‌ها هستيم.
ولي‌اله سيف ادامه داد: براساس اين بررسي‌ها مبالغي كه از بانك‌ها برداشته شد، در صورتي كه بانكي تخلف نداشته باشد آن پول بر مي‌گردد و در مورد بانك‌هايي كه احيانا تخلفي داشتند، طبيعتا در حد تخلف از آن منابع برداشته مي‌شود و بقيه‌ آن تسويه حساب خواهد شد. من مي‌دانم كه اين چنين برنامه‌اي را بانك مركزي در پيش دارد.
 مديرعامل بانك كارآفرين با تاييد اين سخن مديرعامل بانك ملي كه قرار است تا پايان تيرماه امسال تسويه حساب ارزي بانك مركزي با بانك‌ها انجام شود، افزود: اين موضوع را مطلع هستم، اما اينكه تا چه حدي انجام شود، اطلاع دقيقي ندارم.
 وي در پاسخ به اين سوال كه آيا بررسي‌هاي ارزي از بانك كارآفرين انجام شده است؟ گفت: رسيدگي شده و ما منتظر اعلام نتيجه هستيم. البته خود ما نتيجه را مي‌دانيم و مشكل خاصي نداريم، اما بازرسان بانك مركزي گزارشي را داده‌اند كه بعد از آن قرار است تصميم‌گيري شود.
 از سوي ديگر قرار بوده دوشنبه هفته گذشته رييس كل بانك مركزي گزارش ارزي بانك‌ها را به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي ببرد تا در آنجا اين گزارش‌ها را ارایه كند. هرچند تاكنون جزيياتي در مورد آن جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي منتشر نشده اما به نظر مي‌رسيد كه ارایه اين گزارش به معناي اتمام بررسي‌هاي بانك مركزي است.
 هفته پيش عزت‌اله يوسفيان در قامت عضو ناظر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي خبر داده بود: بانك مركزي براي مهار نوسانات نرخ ارز در سال گذشته 42 ميليارد دلار ارز به 18 بانك دولتي و خصوصي فروخت ولي اين بانك‌ها هيچ گزارشي از نحوه هزينه‌كرد دلارهاي دريافتي به اين بانك ارایه نكرده‌ بودند. بانك مركزي با فراخوان بانك‌هاي عامل گزارش خود از عملكرد بانك‌ها را تهيه و اين گزارش را بعد از ظهر دوشنبه به اعضاي ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي ارایه خواهد كرد.
 با وجود اين، هنوز جزيياتي از اين جلسه منتشر نشده اما از سوي ديگر مديرعامل بانك ملي خبر داده: در جلسه اخير مديران عامل بانك‌ها با رييس كل بانك مركزي در مورد موضوع گزارش‌هاي ارزي بانك‌ها بحث شد و اين موضوع در حال بررسي است و آقاي بهمني قول داده كه اين بررسي‌ها حداكثر تا آخر تير ماه به نتيجه برسد و تسويه‌حساب بين بانك‌ها و بانك مركزي انجام شود.
به اين ترتيب به نظر مي‌رسد قرار است تا پايان ماه جاري تسويه‌حساب ارزي بانك مركزي با بانك‌ها انجام شود تا مشخص شود كه كدام بانك انحراف در مصارف ارزي داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :