آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10343
تاریخ انتشار : 28 تیر 1391 10:46
تعداد بازدید : 556

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات

راه اندازي مرحله اول شبکه ملي اطلاعات ظرف 2 ماه آينده

«مرحله 1» شبکه ملي اطلاعات شامل تفکيک شبکه هاي اينترنت و اينترانت ظرف دو ماه آينده راه اندازي مي شود.

ایسنا- رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در حاشيه همايش نظام الکترونيکي اداري، گفت: مراحل اجرايي شبکه ملي اطلاعات هم اکنون در حال انجام است و به مراحل خوبي از پيشرفت رسيده و همچنين مباحث طراحي و امنيت اطلاعات در آن به خوبي لحاظ شده است.
وي افزود: براين اساس ظرف دو ماه آينده، «مرحله 1» شبکه ملي اطلاعات شامل تفکيک شبکه‌هاي اينترنت و اينترانت راه‌اندازي مي‌شود.
وزير ارتباطات بیان کرد: اين شبکه از ويژگي‌هاي خوبي برخوردار است که از جمله آنها مي‌توان به غيرقابل دسترس بودن اطلاعات از بيرون و امنيت اطلاعات اشاره کرد و اميدواريم همان‌گونه که در برنامه پنجم توسعه پيش‌بيني شده است، اين کار در سه مرحله اصلي به نتيجه برسد.
ايجاد مراکز داده داخلي يکي از محورهاي اصلي شبکه ملي اطلاعات است
وي ادامه داد: ايجاد مراکز داده داخلي يکي از محورهاي اصلي اين موضوع است که در داخل کشور و در سطح سازمان‌ها آغاز شده است؛ البته اين نبايد به اين شکل باشد که به صورت قارچ گونه شاهد راه‌اندازي مراکز داده باشيم، بلکه تنها بخش‌هايي که نقاط کليدي هستند و مراکز داده تخصصي نياز دارند طبق بخشنامه‌اي که به آنها اعلام شده است، مي‌توانند نسبت به ايجاد اين مراکز داده اقدام کنند. مهم اين است که اطلاعات مهم و حياتي بايد در داخل کشور نگهداري شود.
تقي پور چندي پيش نيز با اشاره به مراحل سه گانه راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات گفته بود: مرحله دوم اين شبکه که تا پايان سال 92 به اتمام مي‌رسد، تمامي ميزباني‌هاي سايت‌هاي اينترنتي به داخل کشور منتقل مي‌شود و در نهايت مرحله سوم و پاياني شبکه ملي اطلاعات که سال 95 و در پايان برنامه پنجم توسعه راه‌اندازي مي‌شود، قرار است با مديريت بومي شبکه اينترنت در داخل کشور انجام شود و کاربران از استفاده از تمامي نرم افزارهاي خارجي بي‌نياز شوند.
به گفته وزير ارتباطات، راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات به منزله فيلترينگ نيست، بلکه اين شبکه ارتقاي خدمات‌دهي را در بردارد.
شبکه ملي اطلاعات يک شبکه گسترده، امن، پايدار و با ظرفيت بالا و با قابليت‌هاي فراوان است. براين اساس و در راستاي اجراي مرحله نخست بهره‌برداري از شبکه ملي اطلاعات، هفت بخش‌نامه شامل گذر به نسل جديد آدرس‌هاي اينترنتي، استفاده از ايميل داخلي، تفکيک ترافيک اينترنت و اينترانت، اتصال به شبکه ملي، ميزباني سايت‌ها، ايجاد شبکه‌هاي اختصاصي و ايجاد مراکز داده به تمامي دستگاه‌هاي اجرايي، ریيس کل بانک مرکزي، موسسه‌هاي مالي و اعتباري و بيمه‌هاي دولتي و غيردولتي، وزير امور اقتصادي و دارايي و ریيس سازمان تنظيم مقررات ارسال شد.همچنين سامان‌دهي منابع اينترنتي و نيز تفکيک ترافيک اينترنت و اينترانت به شرکت مخابرات ايران، PAPها، SAPها، ISDPها، وايمکس و اپراتورهاي تلفن همراه و تمامي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي کشور ابلاغ شد.وزير ارتباطات در همايش نظام اداري الکترونيکی نيز بیان کرد: ايران نخستين کشوري بود که اعلام کرد فضاي اينترنت کنوني براي ارایه اطلاعات باارزش مناسب نيست و پس از آن ايده راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات را با ويژگي‌هاي شبکه‌اي امن، پايدار و با ظرفيت بالا مطرح کرد. پس از اين اعلام ايران، آمريکا نيز اعلام کرد اينترنت فعلي فضاي مناسبي براي ارایه اطلاعات نيست و به اينترنت جديدي نياز دارند.
1600 خدمت به صورت الکترونيکي در کشور ارایه مي‌شود
تقي‌پور عنوان کرد: امروز قريب به 1600 خدمت به صورت الکترونيکي در کشور ارایه مي‌شود، اما آن چه مهم است بحث يکپارچه‌سازي آنها و ارتباط سازمان‌ها با يکديگر و اشتراک‌گذاري اطلاعات است و اينکه در نهايت يک فرد با مراجعه به هر بخش از شبکه بتواند خدمات خود را دريافت کند.وي همچنين با تاکيد بر لزوم طراحي الگوهاي بومي در بحث نظام الکترونيکي اداري عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر شاهديم که در برخي موارد الگوهايي که در نظام الکترونيکي اداري سازمان‌ها پياده سازي مي‌شود، کپي‌برداري ناقصي است که نتيجه آن باعث مي‌شود بهره‌برداري لازم را نداشته باشيم. در حالي که وقتي مدلي را ارایه مي‌دهيم، بايد متناسب با وضعيت بومي ما بوده و در عين حال از خلاقيت و نوآوري لازم نيز برخوردار باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :