آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10314
تاریخ انتشار : 27 تیر 1391 12:16
تعداد بازدید : 391

وزیر وزیر صنعت، معدن و تجارت

بانک ها پول ندارند، فشار نیاورید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به كمبود نقدینگی در كشور تاكید كرد كه بیشتر از این نمی توان به بانك ها برای تامین مالی فشار آورد.

بانکداری نیوز- مهدی غضنفری با اشاره به مشكل آفرین شدن كمبود نقدینگی در كشور، گفت: ما بیشتر از این نمی‌توانیم به بانك‌ها فشار بیاوریم، بنابراین باید به فكر راه‌های جدید تامین مالی باشیم.
به گفته وی، گرچه روش‌هایی چون انتشار اوراق مشاركت، اوراق قرضه و صكوك، هم اكنون به عنوان راهكارهای نوین تامین مالی در دستور كار قرار گرفته است، اما بنگاه‌ها از اجرای آن هراس دارند. بنابراین باید این اندیشه را نیز مورد بررسی قرار داد كه آیا سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند راهكارهای جدیدی برای تامین مالی داشته باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینكه قدرت سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به دلیل تحولات بین‌المللی كاهش یافته، افزود: این در شرایطی است كه جنس تحریم‌های جدید با گذشته متفاوت است. در گام نخست تحریم‌ها، تنها كالاهای با فناوری بالا تحریم شده بود و در مرحله بعد سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی ایران مورد تحریم واقع شد، اما هم‌اكنون به اذعان تحریم‌كنندگان، تحریم‌ها هوشمندانه است و هر چیز را كه به رشد اقتصادی ایران كمك كند، شامل می‌شود.
وی با اشاره به كاركرد سازمان‌های توسعه‌ای، گفت: در كشورهایی مانند ایران كه هنوز جایگاه دولت و بخش خصوصی به درستی تبیین نشده است، سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند رابط میانی این دو بخش به حساب آیند.
غضنفری با تاكید بر اینكه نگاه‌ها باید به سمت توسعه چنین سازمان‌هایی برود، تاکید كرد: اینكه ایدرو با چالش‌هایی مواجه شده و فلسفه وجودی آن زیر سوال رفته است، باعث می‌شود تا این بار اساسنامه آن به طریق روشن‌تری تدوین شود.
وی افزود: افرادی كه معتقدند باید واگذاری‌ها در سازمان گسترش صورت گیرد باید ماموریت‌های جدیدی را برای این سازمان تعریف كنند.
به گفته وزیرصنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر كارهای زیادی روی زمین مانده كه سازمان‌های توسعه‌ای می‌توانند برای انجام آنها و تحرك بخشیدن به حوزه اقتصادی كشور انجام دهند.
غضنفری گفت: ماموریت‌های بسیاری وجود دارد كه نه بخش خصوصی و نه دولتی به خوبی از عهده انجام آنها بر نمی‌آیند، بطور مثال سرمایه‌گذاری در بخش‌های پرریسك اقتصادی از این جمله است كه سازمان‌های توسعه‌ای باید برای انجام آنها ورود كنند.
وی با اشاره به بحث تحریم‌ها گفت: امروز كه این بحث‌ها به صورت جدی‌تر از گذشته مطرح شده است سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایدرو باید به كمك دولت بشتابند و در جنگ نرم‌افزاری بسیار سنگینی كه مبتلا به آن هستیم، مشاركت كنند.
غضنفری همچنین با اشاره به ضرورت انجام كار تیمی در كشور بیان كرد: متاسفانه هلدینگ‌ها (شركت‌های مادر تخصصی) هنوز جایگاه مناسبی در كشور پیدا نكرده‌اند.
این مقام ارشد صنعت، معدن و تجارت كشور با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تصریح كرد: با اجرای این قانون انتظار می‌رفت، پوست‌اندازی در حوزه تولید صورت گیرد و فناوری‌های جدید وارد این عرصه شود كه این امر آنچنان كه باید، دنبال نشد.
غضنفری تاکید كرد: با راهكارهای جدیدی كه دولت برای مقابله با تحریم در نظر گرفته است، بخش خصوصی می‌تواند در تعامل با سایر بخش‌ها مواد اولیه مورد نیاز كارخانجات صنعتی را تامین کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :