آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10313
تاریخ انتشار : 27 تیر 1391 12:13
تعداد بازدید : 646

ابلاغ دستورالعمل ساماندهی مطالبات معوق، به بانك ها

عضو هیات مدیره بانك ملی ایران از ابلاغ دستورالعمل اجرایی شدن ماده 29 قانون بودجه سال 1391 در خصوص وصول مطالبات معوق بانك ها در هفته گذشته از سوی بانك مركزی به بانك ها خبر داد.

ایرنا- عباس كمره‌ای، یكی از اولویت‌های مهم بانك ملی ایران در سال جاری در كنار مباحث كلان، مشتری ‌مداری و ترویج بانكداری الكترونیكی را موضوع وصول مطالبات معوق بانك‌ها عنوان كرد و گفت: بانك مركزی بر همین اساس طی هفته گذشته دستورالعمل مربوط به وصول مطالبات معوق را به بانك‌ها ابلاغ كرد.
به گفته كمره‌ای، براساس ماده 29 قانون بودجه سال 1391 در خصوص ساماندهی میزان مطالبات معوق بانك‌ها كه در بودجه سال گذشته هم این بر این ماده واحده تایید شده بود، بانك مركزی مكلف به تهیه دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی ساماندهی مطالبات معوق بانك‌ها شد.
عضو هیات مدیره بانك ملی افزود: این دستورالعمل سال گذشته به علت طولانی شدن زمان تهیه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه به مرحله اجرایی شدن نرسید و بانك مركزی آیین‌نامه‌های اجرایی آن را در سال جاری و طی هفته گذشته به بانك‌های عامل ابلاغ كرد.
به گفته وی، بانك ملی از ابتدای سال جاری توانسته است با استفاده از امكانات و ظرفیت‌های موجود، ماده 29 قانون بودجه سال 1391 را برای وصول مطالبات معوق به مرحله اجرا بگذارد.
این عضو هیات مدیره بانك ملی ایران با بیان اینكه در همین راستا كمیته‌های وصول مطالبات معوق در سراسر كشور تشكیل شده است، ادامه داد: هر كدام از اعضای هیات مدیره بانك ملی مسوولیت كمیته‌های چندین استان را به عهده دارند.
كمره‌ای افزود: این كمیته‌ها هم اكنون در قالب كارگروه‌های متعدد از طریق مذاكره در حال پیشبرد اجرای ساماندهی مطالبات معوق هستند.
وی گفت: بر اساس برنامه‌ها قرار است كه میزان مطالبات معوق تا پایان سال جاری به رقم تعیین شده و حتی پایین‌تر از میزان مصوبه هیات دولت، كاهش یابد.
كمره‌ای در مورد استفاده از ابزارهای مالی جدید بر ایجاد تعادل در میزان منابع و مصارف بانك‌ها نیز گفت: اگر ابزارهای جدید مالی فقط تبدیل از سپرده‌ به سپرده‌ای دیگر باشد، به طور حتم اثر قابل توجهی بر بهبود عملكرد پولی- مالی بانك‌ها نخواهد داشت، اما اگر تبدیل جریان جدیدی در راستای كاهش حجم نقدینگی و انتقال به سمت تولید شود، شاهد ایجاد تحول در منابع مالی بانك‌ها به ویژه كنترل مصارف و منابع آنها خواهیم بود.
عضو هیات مدیره بانك ملی ایران افزود: یكی از اولویت‌های مهم بانك‌ها تسویه بدهی‌هایشان به بانك مركزی است و برخی از بانك‌ها بهره‌گیری بین 80 تا 85 درصد را برای منابع و مصارف خود طبیعی می‌دانند.
كمره‌ای ادامه داد: از مجموع رقم گفته شده بخشی از آن را به عنوان سپرده قانونی نزد بانك مركزی تودیع می‌كنند و چهار تا پنج درصد را هم به صورت نقد نزد خودشان برای پاسخگویی به مراجعان در مورد سپرده‌گذاری نزد خود نگه می‌دارند.
كمره‌ای تصریح كرد: برخی دیگر از بانك‌ها به خصوص بانك‌های دولتی بنا به علل مختلف از جمله تكالیفی كه از سوی دولت و قانون به آنها تكلیف شده 100 درصد منابع خود را مصرف كرده و حتی از منابع پرقدرت بانك مركزی هم استفاده كرده‌اند به همین علت بانك ملی با تشكیل كمیته‌ ساماندهی مطالبات معوق دنبال تسویه بدهی خود به بانك مركزی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :