آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10301
تاریخ انتشار : 27 تیر 1391 11:36
تعداد بازدید : 468

وزیر صنعت، معدن و تجارت

هنوز انرژی بخش خصوصی را در مقابل تحریم آزاد نکرده ایم

وزير صنعت، معدن و تجارت از سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ( ايدرو ) خواست تا طرحي را در پشتيباني از بخش خصوصي براي گذر از تحريم ارايه دهد.

شاتا- مهدي غضنفري ‌در مراسم نكوداشت چهل و پنجمين سالگرد ايدرو عنوان كرد: ‌تحريم‌كنندگان خيال مي‌كنند ‌تحريم‌هايي كه آن را هوشمندانه، ‌فلج‌كننده و بي‌سابقه در تاريخ مي‌دانند، نتيجه بخش خواهد بود اما در واقع ما فقط از 10 تا 20 درصد توان كشورمان در مقابله با تحريم استفاده كرده‌ايم.
وي با بيان اينكه هنوز انرژ‍ي مردم و بخش خصوصي را آزاد نكرده‌ايم و تدابير بزرگ را به كار نبرده‌ايم،‌ افزود: ‌تحريم درعين حال كه هزينه دارد اما نتايج آن، آرزوي ديرينه ما را براي خروج از اقتصاد نفتي محقق مي‌كند.
غضنفري با بيان اينكه جنس تحريم‌ها در وضعيت جديد با قبل متفاوت است، ‌گفت:‌ تحريم‌هاي اخير به اصطلاح آنها هوشمندانه و فضا براي آنها باز است و مي‌توانند فهرست تحريم خود را افزايش دهند.
وي تاكيد كرد: آنها براساس اين انديشه ناثواب سراغ تحريم بانك مركزي و اقتصاد ايران رفته‌اند و به دنبال تحريم جريان پول هستند.وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: ‌آنها به جاي آنكه موضوع خاص فناوري يا سرمايه‌گذاري را مورد توجه قرار دهند، جريان مالي و پولي را هدف خود قرار داده‌اند و به اين فكر مي‌كنند كه به نظام جمهوري اسلامي ايران آسيب وارد كنند. اما چون سرانجام تقدير الهي حاكم مي‌شود به قطع و يقين حق پيروز است و آنها راه به جايي نمي‌برند.
وي سپس با طرح اين پرسش كه جايگاه ايدرو در اين عرصه چيست و براي مقابله با چنين فشارهايي چه راهي را در پيش مي‌گيرد؟ افزود: ‌قطعا ايدرو با توجه به توانمندي‌هاي بالايي كه دارد مي‌تواند ما را در عبور از تحريم ياري كند.
غضنفري گفت: ‌ايدرو در گذشته بارها و بارها به صنعت كمك كرده است و اين بار هم صنعت انتظار دارد در رفع برخي چالش‌ها همچون گذشته به ميدان بيايد.
وزير صنعت، معدن و تجارت افزود:‌ دولت تصميم گرفته فروش متمركز نفت را ديگر نداشته باشد و بخش خصوصي را در اين جريان وارد كند.دكتر غضنفري افزود: البته ورود بخش خصوصي به اين عرصه ارتباطات او با خارج و موضوعاتي چون نقل و انتقال را بايد مدنظر داشت، چون حركت جديد ممكن است ريسك داشته باشد و ممكن هم است اتفاقي نيافتد.وي افزود: با اين رويكرد اولا تحولي بزرگ در حوزه تجارت بخش خصوصي رخ مي‌دهد در حوزه‌اي كه بخش خصوصي تصور مي‌كرد انحصاري است از او دعوت شده تا حضور داشته باشد،‌ كل دادوستد از دولت به بخش خصوصي منتقل مي‌شود و تجربه بزرگ‌تري محقق مي‌شود.
وي تصريح كرد:‌ از ايدرو انتظار مي رود تا طرحي را در پشتيباني از بخش خصوصي براي گذر ازتحريم‌ها ارايه كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :