آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10293
تاریخ انتشار : 27 تیر 1391 11:15
تعداد بازدید : 759

فراهم سازی دسترسی استادان به منابع الکترونیکی در دانشگاه های علوم پزشکی الزامی شد

رییس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت گفت: تمامی دانشگاه های علوم پزشکی موظف شدند برای اعضای هیات علمی خود دسترسی به منابع الکترونیکی را در خارج از دانشگاه فراهم کنند.

مهر- مهندس ابوالفضل رضایی افزود: تمامی دانشگاه‌ها ملزم هستند که نماینده‌ای را به منظور پیگیری منظم دسترسی دانشگاه به منابع الکترونیکی تعیین کنند و دسترسی برای خارج از محدوده دانشگاه نیز فراهم شود.
مذاکره با الزویر برای برقراری دسترسی دانشگاه‌های علوم پزشکی به منابع الکترونیکی
 وی با اشاره به رفع مشکل خرید منابع الکترونیکی برای دانشگاه‌ها گفت: برای تامین منابع الکترونیکی مستقیم با ناشران خارجی مذاکره کردیم و در مذاکره با رییس انجمن ناشران بین‌المللی به نام «الزویر»، دسترسی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی برقرار شد.رضایی افزود: در یکسال و نیم گذشته کمیته‌ای برای بررسی تخصصی بیشترین منابع مورد استفاده دانشگاه‌ها تشکیل شد و بر اساس آخرین تصمیم، مقرر شد دانشگاه‌ها بر اساس میزان استفاده خود از منابع الکترونیکی، دسترسی به آن منابع را برای اعضای هیات علمی خود فراهم کنند.
 مشکل پرداخت ارز به نمایندگان انتشارات بین‌المللی
وی افزود: مشکلی که برای منابع الکترونیکی دانشگاه‌ها وجود داشت، پرداخت ارز به نمایندگان انتشارات بین‌المللی بود که بانک مرکزی در این زمینه همکاری کرد و پس از آن دانشگاه‌ها با دستور بانک مرکزی توانستند برای پرداخت این مبالغ از ارز دولتی بهره بگیرند.رییس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت گفت: مشکلاتی برای ارسال پول به دلیل تحریم از سوی آنها برای ایران ایجاد شده بود که ما به آنها اعلام کردیم در زمان جنگ هم موضوعات پزشکی شامل تحریم نمی‌شود. در واقع به طرف خارجی اعلام کردیم که مشکل از آنهاست.
وی گفت: آنها پذیرفته‌اند که عدم امکان ارسال پول برای منابع خریداری شده، به ضرر آنها تمام می شود که به تازگی دو بانک آلمانی با فشار ناشران بین‌المللی در نامه رسمی اعلام کرده‌اند که امکان پرداخت هزینه حق دسترسی به منابع الکترونیکی را برای ایران فراهم می‌کنند.رضایی افزود: البته در این میان مشکل ما طرف‌های خارجی نبود بلکه مشکل واسطه‌های ایرانی بودند که برخی از دانشگاه‌ها به دلیل این واسطه‌ها با مشکل برخورد کردند اما در حال رفع آن هستند.
 قرار گرفتن بند بودجه برای تامین منابع الکترونیکی در قانون برنامه پنجم توسعه
رضایی تاکید کرد: این منابع برای مدتی خریداری شد اما به دلیل اینکه ردیف بودجه‌ای برای منابع الکترونیکی در نظر گرفته نشده بود، هزینه بالایی که برای این کار نیاز بود، تامین نشد و بسیاری از این منابع قطع شد.
 وی گفت: سال 89 معاونت آموزشی کنسرسیوم خریداری منابع الکترونیکی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت واگذار کرد و پس از پیگیری‌های لازم برای تامین منابع مالی خریداری منابع الکترونیکی دانشگاه‌ها، بندی در برنامه پنجم توسعه به همین منظور گنجانده شد.رییس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت تاکید کرد: به همین منظور ردیف بودجه‌ای برای رفع بدهکاری مالی این منابع در نظر گرفته شد و دکتر مرضیه وحیددستجردی نیز بر این موضوع تاکید کرد که دسترسی دانشگاه‌ها به منابع الکترونیکی فراهم شود و بدهی از چند منبع از جمله منابع مربوط به دخانیات، پرداخت شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :