آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10291
تاریخ انتشار : 27 تیر 1391 11:3
تعداد بازدید : 1235

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

نقشه راه خدمات الکترونیکی فقط با همکاری بخش خصوصی اجرا می شود

پنجمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی کشور روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

فناوران- در ابتدای این همایش رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حوزه فناوری اطلاعات را یکی از ابزارهای جلوگیری از بروکراسی‌های اداری دانست و گفت: فناوری اطلاعات ضمن جلوگیری از صرف هزینه‌های جانبی و اتلاف وقت از فساد اداری و بروکراسی‌هایی که در ادارات وجود دارد، نیز جلوگیری می‌کند.
وی ادامه داد: فناوری اطلاعات در حال حاضر در تمام دنیا جزو ابزارهای توسعه و پیشرفت جوامع شده است و بالاترین بودجه در هر کشور به این حوزه اختصاص داده شده است.
تقی‌پور افزود: در کشور ما هم تا حدودی اهمیت و جایگاه فناوری اطلاعات درک شده است ولی هنوز جای کار دارد و باید این الزام در کل کشور پیاده سازی و فرهنگ سازی شود.
 وی افزود: در حال حاضر در حوزه زیرساخت‌ها و فراهم کردن شرایط پیاده سازی خدمات الکترونیکی به مردم تلاش زیادی صورت گرفته است، ضمن اینکه در قانون برنامه پنجم توسعه همه سازمان‌ها ملزم به کارگیری فناوری اطلاعات شدند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: شبکه‌ها، یکپارچه سازی اطلاعات و اشتراک گذاری اطلاعات از جمله موضوعات مهمی است که در این قانون مورد توجه قرار گرفته است.
وی آمادگی الکترونیکی سازمان‌ها را از جمله مباحثی دانست که باید به سرعت به آن پرداخته شود و تاکید کرد: نکته مهم در این حوزه میزان آمادگی سازمان‌ها برای ارایه محتوا و خدمات به مردم است. وزیر ارتباطات زیرساخت‌های ایجاد دولت الکترونیکی در کشور را مناسب دانست و افزود: در حال حاضر ظرفیت شبکه IP کشور به 500 گیگابیت رسیده که به واسطه آن، ظرفیت لازم برای پاسخگویی به کاربردهای الکترونیکی در سطح کلان فراهم شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: باید با خلاقیت، نوآوری و بومی‌سازی، آمادگی الکترونیکی را در سازمان‌ها ایجاد کنیم.وی در ادامه سخنان خود به نقش کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) اشاره کرد و گفت: کارگروه فاوا در دولت دهم یکی دیگر از اقدام‌های عملی برای توسعه فعالیت‌ها در این حوزه بوده است، این کارگروه دارای چندین کمیته است که از جمله آن می‌توان به کمیته خدمات الکترونیکی اشاره کرد. وی تایید کرد: نهایی شدن نقشه راه خدمات الکترونیکی از جمله دستاوردهای کمیته خدمات الکترونیکی و کارگروه فاوا محسوب می‌شود که این نقشه آماده رونمایی است.
اینترنت فضای مناسبی برای قراردادن اطلاعات با ارزش نیست
تقی‌پور افزود: بیش از این اعلام کرده بودیم که اینترنت فضای مناسبی برای قراردادن اطلاعات با ارزش نیست و این موضوع امروزه از سوی کشورهای دیگر نظیر آمریکا نیز مطرح می‌شود به گونه‌ای که اعلام می‌کنند به اینترنت جدید نیاز داریم.
وی افزود: این در حالی است که در کشور ما برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات برای ایجاد شبکه‌ای امن، پایدار و با ظرفیت بالا صورت گرفته و فعالیت‌ها در دست اقدام است.
وی افزود: راه‌اندازی کارت هوشمند سوخت و برگزاری انتخاب نهم مجلس با استفاده از شبکه به گونه‌ای که اتصال لحظه‌ای 56 حوزه انتخابی با یک مرکز برقرار شد، از جمله کاربردهایی است که از طریق شبکه ارتباطی موجود عملیاتی شده است و هم‌اکنون درصدد ایجاد فضای بیشتری در این شبکه هستیم.
 وام 20 ميليون توماني دولت براي راه‌اندازي دو هزار پيشخوان
معاون پشتيباني و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري از اعطاي وام 20 ميليون توماني دولت براي راه‌اندازي دو هزار دفتر پيشخوان خبر داد.
در ادامه این مراسم، احمد بزرگيان گفت: براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته قرار بر آن است كه تا پايان سال 91 تعداد دفاتر پيشخوان از 18 هزار دفتر به مركز 20 هزار دفتر افزايش يابد و در اين راستا براي افرادي كه به تاسيس چنين دفاتري اقدام كنند، وامي 20 ميليون توماني به ازاي به‌كارگيري حداقل دو نيرو اعطا خواهد شد.
طراحي نرم‌افزاري به‌نام سيتاد در كارگروه فاوا
وی از طراحي نرم‌افزاري به‌نام سيتاد در كارگروه فاوا رياست جمهوري خبر داد و گفت: با راه‌اندازي و استفاده از اين نرم‌افزار يكپارچه‌سازي دستگاه‌هاي مختلف عملياتي شود.
 وي در عين حال عنوان كرد: نظام اداري الكترونيكی موجب شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اداري مي‌شود و با اين شيوه مديران به راحتي مي‌توانند بر كاركرد تك‌تك اعضاي اداره‌ خود نظارت داشته باشند.معاون پشتيباني و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري در ادامه صحبت‌هاي خود نيز از تلاش براي راه‌اندازي سامانه ثبت امضای الكترونيكي خبر داد و گفت: يكي از زيرساخت‌هايي كه با جديت به دنبال ايجاد آن هستيم و بايد در اين زمينه مركز ثبت احوال و وزارت بازرگاني هم ما را ياري كند، بحث سامانه‌ امضای الكترونيكي است.
وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود ياد‌آور شد: در هفته دولت پورتال iranmardom.ir به مردم معرفي خواهد شد و در ابتداي كار اين پورتال به ارایه‌ و خدمت به مردم خواهد پرداخت كه از ميان اين خدمات دو خدمت كه به دريافت مجوز الكترونيكي برگزاري همايش‌ها و سامانه‌ مشاوره مديريتي الكترونيكي مربوط مي‌شود، جزو خدماتي هستند كه به خود ما مربوط مي‌شوند. بزرگيان ياد‌آور شد: در سال 90 هم 350 خدمت الكترونيكي ارایه شده و لازم است تا پايان برنامه پنجم توسعه اين خدمات به 1000 خدمت برسند و به اين ترتيب 70 درصد از فعاليت‌هاي اداري الكترونيكی شود.معاون پشتيباني و تحول اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري اضافه کرد: در شرايط فعلي تاكيد ما بر اين است كه بحث نقشه الكترونيكی را عملياتي كنيم و در اين زمينه دست نياز ما به سمت بخش خصوصي دراز است، چرا كه دولت به تنهايي نمي‌تواند تمام اين موارد را پيگيري كند و اين موارد بهترين بازار براي شركت‌‌هاي ‌IT محسوب مي‌شوند.
معاون رییس‌جمهور مرد سال نظام اداری الکترونیکی شد
در پنجمین کنفرانس نظام اداری الکترونیکی که با حضور وزیر ارتباطات و معاون صنایع توسعه انسانی توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، لقب مرد سال نظام اداری الکترونیکی به معاون رییس‌جمهور اهدا شد.در ادامه این مراسم مصطفی بهمن‌آبادی، دبیر کنفرانس طی سخنانی گفت: در این کنفرانس که با  حمایت و حضور فعال بیش از 15 استانداری برگزار می‌شود، جدیدترین فناوری‌ها در زمینه سیستم‌های اتوماسیون اداری مورد بحث و تبادل نظر علمی قرار خواهد گرفت. وی ضمن اشاره به وضعیت نامطلوب امنیت فناوری اطلاعات در کشور گفت: در یک پنل تخصصی با همکاری پژوهشکده امنیت فناوری اطلاعات دانشگاه امیرکبیر و سازمان پدافند غیرعامل، راهکارهای امنیت مورد بحث قرار خواهد گرفت. بهمن‌آبادی در مورد محورهای مقالات پنجمین کنفرانس عنوان کرد: این محور‌ها شامل: مدیریت فرآیندهای سازمانی (BPMS)، هوش سازمانی، برنامه‌ریزی منابع سازمانی مدیریت (ERP)، مدیریت  محتوای سازمانی، امنیت اطلاعات،‌ دورکاری بر بستر فناوری اطلاعات و نظام اداری همراه است.
وی ادامه داد: با توجه به این تفکر ERP که در کشور با شکست مواجه شده است و به درد نظام اداری ایران نمی‌خورد و با توجه به سیستم ارزشمند ERP ارایه شده توسط شرکت مایکروسافت، استادانی از مایکروسافت برای بحث و تبادل نظر در این خصوص سخنرانی خواهند کرد. وی در ادامه در خصوص برنامه‌های جنبی کنفرانس گفت: برنامه‌های جنبی کنفرانس شامل دو سمینار مدیریت الکترونیکی شهر، بازاریابی اینترنتی و سیو و همچنین کارگاه‌های شیرپوینت Sharepoint و کارگاه تخصصی ISMS است.وی در ادامه دکتر فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهوری را به عنوان مرد سال نظام اداری الکترونیکی معرفی کرد.در ادامه مراسم - رهایی رییس دانشگاه امیرکبیر هم در این مراسم در صحبت کوتاه به ذکر توضیحاتی درباره فعالیت‌های دانشگاه امیرکبیر در ارتباط با فناوری‌های نوین پرداخت و یادآور شد: قطعا استفاده از خدمات الکترونیکی باعث تحرک بیشتر در فضای اقتصادی کشور خواهد بود.
وی در عین حال به طراحی پژوهشکده‌ سلامت الکترونیکی در این دانشگاه افزود و گفت: امنیت اطلاعات و ایمن سازی شبکه‌های کامپیوتری از جمله مولفه‌های مهمی است که لازم است در تمام کشورها مورد توجه ویژه‌ کاربران قرار گیرد.
براساس این گزارش- پنجمین همایش نظام اداری الکترونیکی با شعار «سازمان هوشمند، سازمان پیشرو» طی سه روز با حضور سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌ها و به همت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :