آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10265
تاریخ انتشار : 26 تیر 1391 11:41
تعداد بازدید : 668

چاره‌اندیشی ویکی‌پدیایی‌ها برای به‌روز رسانی دایره‌المعارف آنلاین

نفوذ فرهنگ فیس بوکی در ویکی پدیا

ویکی پدیا، وب سایت دانش محور محبوب جهان با وجودی که بیش از یک دهه سابقه فعالیت در دنیای آنلاین را دارد و هم اکنون یکی از 10 وب سایت برتر جهان به شمار می رود.

 از نظر برخی کارشناسان عمر این دایره‌المعارف به پایان نزدیک می‌شود و دیگر خیلی کهنه و قدیمی شده است. به همین دلیل نیز برخی به فکر این افتاده‌اند که این وب‌سایت را از مرگ نجات دهند.  در رویدادی که هفته پیش در واشنگتن با عنوان «ویکی‌مانیا» (Wikimania) برگزار شد، چند صد نفر از جامعه فعال ویکی برای گفت‌وگو درباره این سایت و با رویکرد بهبود شرایط ویکی‌پدیا به گفت‌وگو نشستند. برخی از افرادی که در این نشست شرکت کرده‌ بودند اعلام کردند که ویکی‌پدیا، دایره‌المعارف رایگان و منبع‌باز آنلاین تغییر چندانی از زمانی‌که شروع به کار کرده یعنی سال 2001 تاکنون نکرده و این سایت در دورانی که همه افراد به سوی شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر روی‌ آورده‌اند، نیاز به به‌روز رسانی دارد.

ترجمه:نسترن صائبی

منبع: خبرگزاری فرانسه

ویکی‌پدیا نیاز به تغییرات ساختاری دارد
سباستین والروت (Sebastian Wallroth)، مهندس نرم‌افزار آلمانی در این نشست گفت: ویکی‌پدیا دقیقا همانگونه است که 10 سال پیش بود. وی افزود: برای کاربران بسیار سخت است که با این سایت همکاری داشته باشند و هنوز آپلود عکس و ویدیو در این سایت با مشکل روبه‌رو است؛ امری که در سایت‌های دوستدار کاربری همانند فیس‌بوک بسیار رایج و کار راحتی است. سامرا تازاز سیوم (Semere Tazaz Sium)، مهندس نرم‌افزار و فارغ‌التحصیل از دانشگاه فناوری ویرجینیا نیز اعلام کرد که ویکی‌پدیا نیاز دارد که مطابق با سلیقه و رویکردهای جدید کاربران به روز شود. وی همچنین گفت: ویکی‌پدیا ابزار بسیار قدرتمندی در زمینه ارایه دانش و اطلاعات است، اما رابط کاربری آن دیگر قدیمی و کهنه شده است.
جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی‌پدیا نیز در این راستا گفت که سوالات مطرح شده درباره مسیر آینده این سایت می‌تواند تاثیر مستقیمی روی نحوه عملکرد این سایت داشته باشد.  وی در نشست آزاد ویکی‌مانیا در دانشگاه جورج واشنگتن افزود: من رییس ویکی‌پدیا نیستم، به نظر من تمامی شما رییس هستید. وی همچنین عنوان کرد: حتی برخی فشارها ویکی‌پدیا را به مسیرهای مختلفی سوق می‌دهند، اما در اتخاذ تصمیم‌ها، رفتار قدرت طلبانه جایی ندارد. وی افزود: همیشه به خودمان به عنوان جامعه‌ای که همه را برای یک ماموریت خاص گرد هم می‌آورد، نگاه می‌کنیم و به دنبال راهی همانند یک اینترنت رایگان و آزاد هستیم. وی همچنین گفت: روش قدرت طلبانه در این سایت همیشه جواب نمی‌دهد.
به هر حال ویلز و بقیه شرکت‌کنندگان در این نشست اذعان کردند که ویکی‌پدیا نیاز به تلاش‌ها و اقدامات جدیدتری دارد تا باز هم کاربران را به مشارکت در این سایت تشویق کند. این در حالی است که هم‌اکنون ویکی‌پدیا محتوای خود را به 286 زبان زنده دنیا ارایه می‌دهد و بیش از 22 میلیون مقاله در این سایت وجود  داشته و 100 هزار کاربر در آن فعالیت می‌کنند. البته به گفته ویلز، برخی از مقالات این سایت توسط «بات‌ها» یا برنامه‌های کامپیوتری که به طور خودکار محتوا را تولید و یا ترجمه می‌کنند، ایجاد شده‌اند. اما ویکی‌پدیایی‌ها (اصطلاحی که برای مشارکت کنندگان در این سایت انتخاب شده) معتقدند که این سایت نیاز فوری به  ایجاد فضای بازتری برای تازه واردان دارد تا از این طریق محتوای خود را متنوع‌تر کند.
ویکی‌پدیا به کاربران جدید نیاز دارد
یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست با نام ویکی‌پدیایی Kudpung گفت: ویکی‌پدیا همیشه فضای دوستانه و مودبانه نبوده است. زیرا همه افراد می‌توانند در این سایت دخل و تصرف کنند، اما برای این کار باید از کلی مراحل مختلف رد شوند و هیچ کمیته یا هیاتی برای خوشامدگویی وجود ندارد. وی افزود: پس افراد صفحات جدیدی را ایجاد و یا صفحاتی را که به طور اتفاقی می‌بینند ویرایش می‌کنند و هیچ روش مناسبی برای اینکه آنها در مورد مطالب ویرایشی یا ایجاد شده، صحبت کنند، وجود ندارد. Kudpung که مدت‌هاست کار ویرایش صفحات ویکی‌پدیا را به عهده دارد، گفت که این سایت در عین حال نیاز به کاربران جدید نیز دارد. وی افزود: این سایت 10 سال است فعالیت می‌کند، ولی تعداد مقالات با کیفیت آن در همان حد 10 سال پیش باقی مانده است.
کاربران ویکی‌پدیا را با فیس‌بوک اشتباه می‌گیرند
Kudpung در این نشست اعلام کرد: جالب است که به تازگی روندی در ویکی‌پدیا شکل گرفته که در آن بیشتر مقالات این دایره‌المعارف به مقالات شرح حال نویسی‌هایی محدود شده که افراد درمورد خودشان می‌نویسند، زیرا امروزه افراد، زمان بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند و فکر می‌کنند که ویکی‌پدیا هم فیس‌بوک است. به زبان دیگر، ما افرادی را داریم که در این سایت محتوا ایجاد می‌کنند، اما روش کار را نمی‌دانند. سو گاردنر، مدیر اجرایی بنیاد ویکی‌پدیا که این سایت را اداره می‌کند، در این نشست گفت: کسانی که در این پروژه مشارکت دارند، خودشان به افت نرخ مشارکت واقف هستند و سعی در برطرف کردن این مشکل دارند. وی افزود: یکی از ابتکارهای ما یک ویراستار «دیداري» است که کار را برای کاربران راحت می‌کند و آنها بدون نیاز به مهارت‌های کامپیوتری خاصی می‌توانند مقالات این سایت را ویرایش کنند. وی معتقد است که مقامات ویکی‌پدیا باید راهی را پیدا کنند تا از این طریق کار با ویکی‌پدیا را برای کاربران به همان راحتی ارسال پست در فیس‌بوک آسان کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :