آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10250
تاریخ انتشار : 26 تیر 1391 11:5
تعداد بازدید : 842

گسترش روزافزون اعتیاد به موبایل در میان کاربران آسیایی

هـوا را از مـن بـگیر گـوشی ام را نـه

از مسافران قطار و اتوبوس و تاکسی گرفته تا عابران پیاده ای که داخل پیاده روها عصبانی با صدای بلند حرف می زنند یا داخل رستوران ها بدون توجه به جمع مشغول ارسال پیامک هستند، همگی نشان آن است که استفاده از گوشی های موبایل آنقدر فراگیر شده که گاهی همراه نبودن تلفن همراه باعث آشفتگی و استرس در میان کاربران می شود.

ترجمه :ساحره چمنی

همانند سایر نقاط دنیا که همراه به یک و ابزار مهم ارتباطی تبدیل شده، کاربران آسیایی نیز اعتیاد شدیدی به استفاده از این دستگاه‌ پیدا کرده‌اند تا آنجا که کمتر در مسیر تردد داخل اتوبوس و تاکسی و قطار اتفاق می‌افتد که صدای زنگ موبایل یا حرف زدن با تلفن همراه مزاحم بقیه مسافران نشود.
برخی رفتارهای خوب هم ممکن است به عادت و اعتیاد برای مردم تبدیل شود. بسیاری از مردم هنگام پیاده‌روی، سر میز شام، داخل اتوبوس، هنگام رانندگی یا داخل توالت و حمام گوشی‌های تلفن‌ همراه خود را ترک نمی‌کنند و استفاده از این وسیله برای آنها عادت شده و این اتفاق نه تنها در کشورهای اروپایی، بلکه به شدت در کشورهای آسیایی در حال افزایش است.
این عادات آنقدر پیشرفت کرده که به بیماری به نام «نوموفوبیا» یا ترس از دست دادن گوشی تبدیل شده است.مطالعاتی که به تازگی انجام شده نشان داده که 45 درصد کاربران موبایل در هند که 18 تا 30 سال سن دارند به شدت به بیماری نوموفوبیا یا استرس و ترس از دست دادن گوشی مبتلا شده‌اند.احساس استرس و دلواپسی که در نتیجه تمام شدن عمر باتری یا اعتبار مالی گوشی برای اکثر کاربران در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد، به شدت در حال افزایش است.
هند با 884 میلیون کاربر تلفن همراه رتبه دوم را پس از چین دارد و به این ترتیب دومین کشوری در دنیا به شمار می‌رود که کاربران به شدت ترس از دست دادن گوشی خود را به هر دلیلی دارند.الکساندر گراهام‌بل در سال 1876 شاید نمی‌دانست که اختراع تلفن روزی انقدر فراگیر شود و به عادت و اعتیاد برای کاربران تبدیل شود که ترس از دست دادن آن را داشته باشند.سال‌ها پیش پیش‌بینی شده بود که گوشی‌های هوشمند انقلابی به پا می‌کنند و روزی این دستگاه‌ها بیش‌ از سایر دستگاه‌هایی که در قرن گذشته اختراع شده، زندگی بشر را تغییر خواهند داد. اما امروز علاوه بر تغییر و تحولات مثبتی که این دستگاه‌ها در زندگی بشر ایجاد کرده‌اند، باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای کارشناسان درباره عادات بد کاربران شده‌اند.
همانند سایر عادات بد و اعتیاد، استفاده بیش از حد از تلفن‌های همراه خطر زیادی برای کاربران دارد.
بسیاری از افراد هنگام پیاده‌روی یا رانندگی از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند با اینکه می‌دانند که احتمال سقوط یا برخورد با چیزی را دارند.
این آمارها نشان داده که 25 درصد افراد هنگام پیاده‌روی و رانندگی از موبایل استفاده می‌کنند و 20 درصد افراد به دلیل استفاده زیاد از گوشی خود با درد در ناحیه انگشتان خود مواجهند.اما این مشکل فقط محدود به کشورهای آسیایی نیست.این مطالعات نشان داده که در انگلیس مردان بیش از زنان به بیماری نوموفوبیا دچارند. بر اساس این تحقیقات، یک دوم کاربران موبایل هرگز در طول شبانه روز تلفن همراه خود را خاموش نمی‌کنند.
اگرچه گوشی‌های تلفن‌ همراه امکانات بی‌نظیری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و می‌توان آنها را جایگزین دستگاه‌هایی مثل مکان‌یاب GPS، دوربین عکاسی، دستگاه پخش موسیقی و ویدیو کرد، اما استفاده بیش از حد از این دستگاه‌ها باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی هم برای کاربران می‌شود.شاید تا 6 سال پیش هنگام مسافرت برای پیدا کردن مکان‌هایی مثل مهمان‌سراها، کافه، رستوران‌ها یا مکان‌های تاریخی و دیدنی باید از نقشه‌های کاغذی استفاده می‌شد همانطور که امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این روزها تلفن‌های همراه با حجم کوچکی که دارند می‌توانند جای دقیق مکان‌های مورد نظر با ذکر فاصله و پیشنهاد بهترین راه برای رسیدن به مقصد را در اختیار کاربران قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :