آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10249
تاریخ انتشار : 26 تیر 1391 11:3
تعداد بازدید : 716

مدیر پروژه شبنم

قاچاقچیان مخالفان سرسخت اجرای شبنم هستند

مدیر شبکه بازرسی و نظارت مردمی اعلام کرد: تاکنون بیش از 130 میلیون بارکد دوبعدی شبنم روی انواع کالاهای مشمول طرح الصاق شده است. همچنین واردکنندگان در هنگام ثبت سفارش کالا، برچسب شبنم را از طریق سامانه شبنم درخواست داده که پس از ورود به کشور و طی مراحل گمرکی، نسبت به الصاق آن بر روی کالا توسط اپراتورهای مجاز اقدام می کنند.

فناوران – غلامرضا نوری‌زاده گفت: واردکنندگان رسمی استقبال خیلی خوبی از طرح شبنم که با استفاده از فناوری بارکد دوبعدی اجرا می‌شود، داشته و در جایگاه پشتیبان این طرح ظاهر شده‌اند چنان که مجمع عالی واردات از ابتدای اجرای این پروژه تاکنون جزو همکاران نزدیک طرح در پیشبرد این پروژه بوده است.
وی افزود: قاچاقچیان و افرادی که ساماندهی بازار و مقابله با قاچاق به ضررشان تمام می‌شود و جلوی کسب درآمد نا‌مشروع‌شان گرفته می‌شود، از مخالفان سرسخت این پروژه هستند.نوری‌زاده گفت: این طرح دارای مصوبه قانونی هیات دولت و مجلس شورای اسلامی بوده و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک جمهوری اسلامی، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان استاندارد و مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات از جمله همکاران این پروژه به شمار می‌روند.
گفتنی است، طرح شبنم به عنوان یكی از پیشرفته‌ترین روش‌های پیگیری و ردیابی كالا از یكم اردیبهشت ماه به طور رسمی در سراسر كشور آغاز شده است، در این طرح بیش از 11 گروه كالایی از طریق الصاق برچسب كد رهگیری شناسایی می‌شوند.در حقیقت این طرح برای نشان دادن اصالت یك كالا و قاچاق نبودن آن استفاده می‌شود. رهگیری و شناسایی توسط یك گوشی موبایل كه نرم‌افزار مربوطه در آن نصب شده‌باشد، قابل انجام است.
روش دیگر برای اطمینان از اصالت كالا، پیامك كردن كد 16 رقمی روی كالا به سامانه‌است و مشتری می‌تواند اطلاعات روی كالا را با اطلاعات دریافتی از سامانه تطبیق داده و در صورت مغایرت، به سیستم بازرسی گزارش دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :