آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10240
تاریخ انتشار : 26 تیر 1391 10:34
تعداد بازدید : 769

نخستین فیبرنوری دریایی ایرانی رسما زیر بار رفت

قیمت پهنای باند بین الملل 50 درصد کاهش یافت

روز گذشته شرکت پیشگامان کبیر یزد نخستین قرارداد فروش STM64 از طریق فیبردریایی مطلق به خودش را با شرکت زیرساخت با 50 درصد پایین تر از قیمت های فعلی منعقد کرد.

فناوران– رضایی‌نژاد، مدیرعامل گروه پیشگامان کویر در همایش انتقال پهنای باند بین‌الملل گفت: نخستین فیبر دریایی متصل به کابل‌های بین‌المللی با سرمایه خرد بخش خصوصی راه‌اندازی شد.
وی افزود: نخستین پروژه کابل زیردریایی بخش خصوصی با پول‌های خرد اجرا شده است و اگر شرکت ارتباطات زیرساخت و دولت از بخش خصوصی حمایت کند، غیردولتی‌ها می‌توانند این پروژه‌ها را انجام دهند و نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان کویر افزود: تنها کافی است که شرکت ارتباطات زیرساخت و دولت اقدامات قانونی را مهیا کنند.
رضایی‌نژاد افزود:‌ این شبکه علاوه بر اتصال به کابل‌های بین‌المللی، نخستین شبکه مبتنی بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، ضمن اینکه امکان ظرفیت 2/4 ترابیت بر ثانیه اطلاعات را داراست.
وی گفت: این پروژه پایان کار نیست و درصددیم با تکمیل کمربند فیبرنوری چابهار به یکی از شاهراه‌های بین‌المللی انتقال اطلاعات تبدیل شویم.
وی بیان کرد: به وزارت ارتباطات پیشنهاد دادیم تا شرکتی به صورت سهامی عام متشکل از بخش‌ خصوصی فعال در این عرصه ایجاد شود و کل ترانزیت بین‌الملل از طریق این شرکت انجام شود و دولت نقش نظارتی خود را ایفا کند.
 از ورود بخش خصوصي استقبال می کنیم
معاون وزير ارتباطات نیز از استقبال شركت ارتباطات زيرساخت براي ورود بخش خصوصي براي توسعه كابل‌هاي ارتباطي با روسيه خبر داد.
محمود خسروي در این همایش گفت: تاكنون دستاوردهاي متعددي در زمينه زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات ايجاد شده است و بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه ظرفيت انتقال اين شبكه در بحث E1 تا دو برابر و در بحث تامين پهناي باند در حدي بالا رشد داشته باشد.
مديرعامل و رييس هيات عامل شركت ارتباطات زيرساخت با بيان اينكه تا پايان برنامه پنجم توسعه لازم است ظرفيت شبكه انتقال E1 به 5/4 ميليون مگابايت افزايش پيدا كند، افزود:‌ در زمينه ساخت شبكه انتقال هم بايد ظرفيت‌هاي خود را تا 36 ميليون مگابايت گسترش دهيم.
وي بیان کرد: از نظر ترانزيت ارتباطات بين‌الملل نيز بايد تا مرز 40 هزار مگابايت رشد داشته باشيم و ظرفيت شبكه اينترنت ما نيز بايد تا مرز 50 گيگابايت گسترش داشته باشد.
خسروي در ادامه صحبت‌هاي خود عنوان کرد:‌ در حال حاضر انتقال E1 از درگاه‌هاي مختلفي انجام می‌شود و 13 درگاه در منطقه خليج فارس داريم كه طبق برنامه لازم است اين رقم تا سطح 22 درگاه افزايش پيدا كند. ظرفيت دروازه‌هاي بين‌المللي در كشور هم بايد تا مرز 5/14 ترابايت افزايش داشته باشد.
معاون وزير ارتباطات در عين حال عنوان كرد: توسعه كابل‌هاي ارتباطي با كشور روسيه از جمله طرح‌هاي ما در شركت زيرساخت محسوب مي‌شود كه امور مطالعاتي آن انجام شده و در اين زمينه از حضور بخش خصوصي استقبال مي‌كنيم.
وي مسير ارتباطي اين دو كشور را چالوس، ماخاچكلا – آستارا اعلام كرد و در ادامه صحبت‌هاي خود از توسعه كابل‌هاي ارتباطي ايران و هند ياد كرد و با بيان اينكه مسير اين كابل‌ها بمبئي – چابهار – جاسك خواهد بود، عنوان كرد:‌ اين پروژه‌ها با هدف ترانزيت 2/3 ترابايت از شمال به جنوب كشور و براي اتصال به هند و چين طراحي شده‌اند.
او در ادامه از كابل‌هاي بين‌الملل جاسك فجيره، كويت و فالكون كه 46 نقطه را به يكديگر متصل كرده ياد و عنوان كرد:‌ كابل‌هاي بين‌المللي GBI كه به زودي افتتاح مي‌شوند و كابلي كه از سوي شركت پيشگامان بين ايران و عمان كشيده شده، از ديگر كابل‌هاي بين‌المللي ما در اين زمينه به شمار مي‌روند.مديرعامل شركت زيرساخت در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود عنوان كرد: در حال حاضر استراتژي ما استفاده حداكثري از توانمندي بخش خصوصي است و بنا را بر حمايت از اين بخش گذاشته‌ايم.
وي در عين حال به مصوبات مجلس اشاره كرد و حق شركت ارتباطات زيرساخت براي حضور در پروژه‌هاي بين‌المللي را نيز مورد تاييد دانست.خسروي در ادامه با بيان اينكه اتكا به توانايي صنعت داخل كشور مدنظر شركت زيرساخت قرار دارد، بیان كرد: ما با بهره‌گيري موقعيت بسيار ممتازي كه به عنوان هاب منطقه داريم، مي‌توانيم به نتايج بسيار خوبي برسيم.
کابل اختصاصی ارتباطی بین ایران و روسیه راه‌اندازی می‌شود
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از برنامه راه‌اندازی کابل اختصاصی و مستقیم بین ایران و روسیه خبر داد.
احمد پورنگ‌نیا افزود: این شرکت دو پروژه جدید در دستور کار دارد که یکی از آنها راه‌اندازی یک کابل مستقیم و اختصاصی بین ایران و روسیه است.وی عنوان کرد: پروژه دیگر شرکت در کنسرسیومی برای راه‌اندازی کابلی از سنگاپور تا عمان است که این کابل در هند و ایران لندینگ پوینت (درگاه بین‌المللی) خواهد داشت.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در گذشته با قطع شدن کابل اینترنت جاسک- فجیره کشور به مشکل برمی‌خورد و اتکا به تنها یک کابل، باعث می‌شد که فروشندگان خارجی اینترنت، قیمت‌های بالایی پیشنهاد کنند.
وی گفت: برای حل این مشکل تعداد درگاه‌های دریافت اینترنت را زیاد کردیم و ظرف چند سال گذشته با ایجاد رقابت توانستیم قیمت‌های خرید پهنای باند را به شدت پایین بیاوریم.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت بیان کرد: هم‌اکنون زیرساخت اینترنت را از گروه پیشگامان ارزان‌تر خریده و این مساله درست است.
وی گفت: این کاهش قیمت به این دلیل است که شرکتی که در جنوب برای فروش پهنای باند فعالیت می‌کرد، با ورود گروه ایرانی پیشگامان، به شدت قیمت را پایین آورد به حدی که قیمت‌ها نسبت به سال گذشته نصف شد.
وی ادامه داد: به همین دلیل گروه پیشگامان نیز قیمت را به نحوی تنظیم کرد که از قیمت‌های خارجی پایین‌تر باشد و شرکت زیرساخت بتواند از پیشگامان خرید کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: از ابتدای سال 91، حدود  20 درصد دوم تخفیف را در قیمت اینترنت به توزیع‌کنندگان کاهش دادیم که در مجموع ظرف یک سال گذشته قیمت پهنای باند شرکت‌های توزیع‌کننده اینترنت 40 درصد کاهش یافته است.
پورنگ‌نیا با بیان اینکه قیمت پهنای باند 10 درصد از هزینه‌های اینترنت کاربر است، گفت: برای کاهش اینترنت کاربر نهایی شرکت‌های توزیع‌کننده باید در هزینه‌شان تجدیدنظر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :