آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10239
تاریخ انتشار : 26 تیر 1391 10:32
تعداد بازدید : 949

جاده های خاکی موازی

همه دست به دست هم داده اند تا کاربران ایرانی اینترنت و نیز سازمان ها و نهادهای دولتی را از خطرات و حملات سایبری دور نگه دارند.

شبنم کهن چی

شکی نیست در دنیای امروز که بخش بزرگ و مهمی از زندگی افراد حقیقی و حقوقی در دنیای مجازی می‌گذرد و اطلاعات محرمانه و مهمی آنجا رد و بدل می‌شود، ما نیازمند سیستم امنیتی و دفاعی قوی هستیم. اشتیاق و زحمات مسوولان در به کار گرفتن سیستم امنیتی البته که قابل قدردانی است؛ آپا، ماهر، SOC که یکی دو روز دیگر رسما افتتاح می‌شود و حالا شبکه دفاعی که در دستور کار شبکه ICT دانشگاه امیرکبیر قرار گرفته است. این موضوع تازه‌ای نیست که ما عادت کرده‌ایم جاده‌های موازی کنار هم بکشیم و راه بیفتیم. تجربه ثابت کرده که ما اغلب اوقات زیرمجموعه‌ها را به عنوان یک مجموعه مستقل می‌بینیم و برای تشکیل و راه‌اندازی این مجموعه‌های به ظاهر مستقل سرمایه‌های چند صدمیلیونی صرف می‌کنیم و ساعت‌ها کار نیروی انسانی به کار می‌گیریم.
به جای تعریف پروژه‌های جدید منطقی‌تر و مدبرانه‌تر این است که یک طرح کلی و قوی تعریف و اجرا شود که می‌تواند دارای زیرمجموعه‌های مرتبط باشد. شکی نیست که کار متمرکز در کنار سرمایه مناسب و برنامه‌ریزی دقیق، نتیجه بهتری به دست خواهد داد تا پراکنده کاری و صرف هزینه‌های سنگین و موازی کاری.
از آنجا که امروز مقوله امنیت، مقوله مهمی است که نه تنها آرامش و آسایش کاربران اینترنت، بلکه آینده شرکت‌ها و در سطح بالاتر، آینده کشور در دنیای مجازی به آن وابسته است، لازم است مدیران دلسوز فکر جدی‌تری برای تشکیل یک دیوار دفاعی محکم دور اطلاعات مهم در فضای مجازی بکنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :